Днес право на успех има онази компания, която съчетава желанието си да бъде добър данъкоплатец и работодател, да има добри печалби и успешен бизнес с отговорност към обществото.
Това казва шефката на "най-големият корпоративен дарител" в България.
Миналият месец Астра Зенека България беше обявена за победител в конкурса „Най-голям корпоративен дарител” на Българския дарителски форум в категорията „Нефинансови дарения”. Наред с това Паунова получи специалната награда в тазгодишния конкурс „Мениджър на годината” на сп. "Мениджър" за устойчиви резултати в бизнеса.
По-отговорен ли е българският бизнес към проблемите на обществото и как се става мениджър на годината? Вижте какво коментира Зоя Паунова, изпълнителен директор на фармацевтичната компания, пред Actualno.com.
* * *
Г-жо Паунова, поздравления за отличието на БДФ. За никой не е тайна, че компанията, която ръководите поддържа активно социално отговорно поведение. Какво ви носи то и какво ви мотивира да продължите по този път? Какви са Вашите наблюдения за картината в страната – стана ли по-отговорен българският бизнес?
- Философията на AstraZeneca е, че социалната отговорност е начин на живот. Във време на икономически трудности е важно да утвърдим силната си принадлежност и чувствителност към проблемите на обществото. Това, което ни отличава и е наше конкурентно предимство, е, че социално отговорната ни политика през последните 10 години е устойчива и се развива. Това е така, защото изповядваме идеята, че право на успех има онази компания, която съчетава желанието си да бъде добър данъкоплатец и работодател, да има добри печалби и успешен бизнес с отговорност към обществото. Освен в служителите си, ние инвестираме в три основни направления на корпоративната социална отговорност – здравеопазване, разгръщане на потенциала на младите хора и българската култура. За нас това са много важни стълбове на обществото.
Относно другите номинирани – мисля, че веднъж осъзнали своята отговорност към обществото, в което оперираме, компаниите продължават да развиват и надграждат своето корпоративно социално отговорно поведение. Прави впечатление, че компаниите, които биват номинирани в конкурси като този на БДФ, са все такива с активно и добре планирано поведение в полза и на обществото. Смятам, че това допринася много и за бизнеса.
Поздравления и за отличието в конкурса „Мениджър на годината”. Днес редица мениджъри могат да се похвалят с постигнати завидни резултати за компаниите, които ръководят. Щастието на мнозина от тях обаче често е твърде краткотрайно. Как се постигат устойчиви резултати в бизнеса и какво означава за вас отличието, което получихте? Има ли формула за нестихващ пазарен успех?
- Приемам участието в конкурса „Мениджър на годината” и класирането ми в челната десетка като признание не само за мен, но и за екипа, с който работя, за дългогодишните ни усилия и стремежи. Това е оценка за реализираните сериозни постижения на целия екип. Като мениджър аз има щастието да бъда част от добре сработен и динамичен екип от професионалисти и мисля, че успехите ни се коренят и в това, че ние взаимно се допълваме.
Аз вярвам, че един добър мениджър трябва да вдъхновява хората, с личния си пример да мотивира и амбицира служителите. А иначе, компанията като цяло прие предизвикателствата на кризата като възможност – да бъдем гъвкави, да работим още по-фокусирано и амбициозно и по този начин запазихме пазарните си позиции и устойчивостта на бизнеса си като цяло.
Кое е водещото за постигане на устойчиви резултати, има ли криза във фармацевтичния бранш, дискриминирана ли е българската жена на пазара на труда? Вижте какво коментира Зоя Паунова по тези и други интересни теми в интервю за Expert.bg.
А кои са най-големите ценности в живота на успялата българска дама, може да прочетете в iWoman.