Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В офиса: Със скандал към прогрес - възможно ли е това? (ВИДЕО)

01 март 2023, 19:30 часа • 11852 прочитания

Много компании започнаха да разбират важността на атмосферата и настроението в офиса и колко по-продуктивен може да е един екип, ако има добра обстановка. Все повече компании започнаха да правят реални тийм билдинг мероприятия, вместо просто банкет - за да държат настроението в екипа високо. Срещаме се с експерт, който твърди, че спорът в офиса е продуктивен. Това е Виктория Лазарова, мениджмънт консултант.

За успешен спор тя сподели следното важно правило: "Когато спорим е важно да отделим човека от проблема. Т.е. аз споря за своята идея, а не споря с човека срещу мен".

"INTEL - една от най- успешните компании имат от около 25 г. културата: "Ако не се скараме за нещо - не го правим!" Там идеите се раждат в спорове", сподели тя пред нашата камера.

Можем ли да си викаме, да се караме в офиса и това да е продуктивно?

Нека първо да направим разделение между каране и спор. Говорим за спор на идеи идеологични спорове и спорове, които водят до разясняване на ситуацията. В такива спорове хората са ангажирани, разясняват идеите си и защитават идеите си. Предизвикателство за всеки мениджър е да създаде сплотен екип, който да се движи напред заедно. Какво обаче се случва на една мениджърска среща? Много често мениджъра дава идея и всички мълчат в името на общото съгласие, дори да не съгласни. След като всички излязат от срещата се започва "Ти това чу ли го? Каква е тая глупост?". Веднага започват подобни коментари коридора или в чатовете. На следващата седмица се оказва, че никой не е правил нищо съществено по новата задача. Подобни срещи се наричат "гробища за идеи".

Когато се случи един спор за идеи, тогава мениджърът е длъжен да бъде "миньор" за несъгласие, миньор за различни идеи. Тогава всички добиват яснота, изказват своята гледна точка и стават ангажирани в срещата. Това е като един филм, който няма да гледаме ако няма драма и екшън. Хората искат да бъдат изслушани, всеки иска да си каже идеята и да изкаже позиция.

Всеки спор ли е полезен?

Има едно много важно житейско правило: "Виж дали могат да се скарат, за да разбереш дали си имат доверие!" Преди да вкараме идеологичният спор в живот на една компания, е изключително важно да има доверие в един екип. Доверие, за което да се работи съзнателно, защото иначе спорът много лесно може да се превърне в междуличностен конфликт и скандал.

Ако човек може да спори с някого, дори да се скара и да продължи взаимоотношенията си с него, независимо дали са семейни, партньорски или бизнес - това означава, че ние си имаме доверие, можем да обменяме идеи и уважаваме другия.

Възможно ли е такъв тип знание да помогне на нашите политици? Умението да спорят?

Нашите политици спорят без да изграждат доверие. Никой не им вярва за това, за което спорят. Те не спорят идеологически, а чрез нападки, междуличностни и междупартийни. Няма такива дебати.

Защо толкова си приличат изказванията на политиците? Защо никога не казват "сбърках"?

Уязвимостта е първото качество на смелият човек. Ако можеш да покажеш своите слабости и това, че можеш да вървиш напред - тогава хората ти имат доверие. Когато излезеш и създадеш един перфектен образ - няма перфектни хора. За да спечелиш доверие трябва да покажеш своята лична страна, своите грешки, ако се опитваш да ги замазваш винаги ще се намери някой, да ги покаже.

Вижте и останалата част от интервюто.

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес