Станислава Желязкова е Ръководител ИТ проекти в Технологичния център на Аксенчър в България. Притежава над 16-годишен опит в сферата на информационните технологии. Започнала е кариерата си като софтуерен разработчик и е преминала през различни позиции. В последните 12 години работи по различни комплексни проекти, свързани с внедряване на технологични решения и системни интеграции, както и дигитални трансформации.
Преди четири години се присъединява към екипа на Технологичния център. Работата в компанията ѝ предоставя възможност да участва в реализацията на много на брой интересни международни проекти, в които освен да споделиш натрупания опит, винаги можеш да срещнеш предизвикателства, които те учат на нови неща. Това е важно за професионалния растеж, тъй като в ИТ сферата динамиката е голяма и непрекъснато трябва да следваме най-актуалните тенденции в технологичното развитие. В интервю за Actualno.com тя разказа повече за професията си и какви са предимствата на работата в Технологичния център на Аксенчър, когато си майка.
Преди години, служителите в технологичните компании бяха предимно мъже. Каква е сегашната ситуация?
Сегашната тенденция е доста по-различна. През последните години делът на жените, които работят в ИТ сферата, се увеличава, като все повече дами заемат отговорни позиции. Има компании, които се ангажират да наемат повече жени, като по този начин подкрепят кариерното им развитие. Радвам се, че и Технологичният център на Аксенчър у нас e една от тях. Една от глобалните целите, които следва, е постигането на равно съотношение между двата пола в екипите до 2025 г.
Компанията утвърждава вътрешна програма, която насърчава култура на равенството. Благодарение на нея, всеки има възможност да се развива и да надгражда своите знания и умения. Част от предимствата на Технологичния център, в посока насърчаване на кариерното развитие на дамите в екипа, са гъвкавото работно време, възможността за работа от вкъщи – силно застъпена и преди настъпването на пандемията, предоставянето на финансов бонус след раждане.
Има ли професии в ИТ сферата, в които жените видимо са по-добри от мъжете?
Не деля професиите в ИТ сферата на женски и мъжки. Смятам, че подобни стереотипи са ограничаващи. За мен водещи са индивидуалните професионални и лични качества.
В Аксенчър работят над половин милион служители в цял свят. Екипите на проектите, ръководени от мен, като част от Технологичния център на компанията, включват както мъже, така и жени. За крайния успех е важен не толкова полът, колкото индивидуалната мотивация на всеки, заедно с откритата комуникация помежду ни. Така се постига атмосфера на прозрачност и съпричастност към общата цел. Много често, когато екипът е силен и мотивиран, дори не се стига до разграничаване отделните роли. Вместо това, всеки е готов да съдейства със своята експертиза и опит.
Като майка, как успявате да съчетаете грижите за дете с работата в технологична компания?
Това не е лесна задача, но се радвам, че успявам да намеря необходимия баланс между професионалния и личния живот – благодарение и на възможностите, които Технологичният център на Аксенчър ми дава. Работата от вкъщи е предимство, което ми предоставя допълнителна гъвкавост, и ми помага всеки ден. Планирам ангажиментите си и приоритизирам задачите за деня така, че да управлявам времето си качествено.
Съществува ли притеснението, че ще излезете извън ритъм, ще изпуснете новостите в ИТ света, работейки от вкъщи?
Именно иновациите и развитието в технологичната сфера, заедно с дигитализацията, направиха преместването на работното място у дома възможно. На практика, работейки от вкъщи, ритъмът и динамиката на ежедневието си остават същите. Както провеждането на срещи с екипите и с клиенти, така и обученията и уъркшоповете се провеждат толкова ефективно, колкото и когато сме в офисна среда. Тъй като работата в екип е ключово условие за постигането на зададените цели, комуникацията е важно средство за общия успех.
Кои са най-големите предимства на работата в компанията Accenture?
Предимствата са много, затова и ще изтъкна онези, които са от най-голяма важност за самата мен. Технологичният център на Аксенчър създава условия за индивидуалното професионално развитие на всеки, в условията на доверие и прозрачност на процесите.
Има многобройни възможности за обучения, които подобряват знанията и уменията на всеки от нас. А най-хубавото е, че можеш да прилагаш експертизата и натрупания опит в разнообразни проекти, в които се използват иновативни технологии и решения. Това е от голяма полза за всички, които стартират своята кариера в компанията – по пътя към изграждането и утвърждаването им в професионалисти. Като работеща майка, ключови предимства за мен са гъвкавото работно време и възможността за работа от вкъщи.
Какви са възможностите за кариерно израстване на жените в екипа? Какъв е броят на дамите на мениджърски позиции в компанията?
В зависимост от интересите и професионалната квалификация, Технологичният център на Аксенчър у нас предоставя на всички дами в екипа разнообразни възможности, които ги мотивират да развиват своите умения и да прегръщат с готовност новите отговорности, по-уверени в себе си. Те включват както надграждане и усвояване на нови технологични умения, така и приемането на нови роли в компанията, сред които и заставане на чело на екипи.
Броят на жените, които заемат мениджърски позиции в компанията, е все по-голям. Резултатът е по-силни екипи, в които се чуват различни гледни точки и всеки е значим и ценен.
А кои са най-важните уроци, на които искате да научите детето си?
Да следва упорито своите цели, да бъде позитивен човек и винаги верен на себе си.