Ще поскъпне ли шоково токът, когато битовите потребители излязат на свободния пазар? Кога и как ще стане това?
В седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ обяснява Станислав Андреев от Центъра за енергийна ефективност:
“Не е изненада, че токът ще поскъпне, той винаги си поскъпва. Въпросът е да не поскъпне шоково, което да се отрази вече на крайните потребители. На този етап няма такива изгледи. Невъзможно е. Поне до 2026 г. все още цените ще са регулирани за битовите потребители. Те ще се движат плавно нагоре, както е било винаги досега.“
Още: Сериозен проблем при либерализацията на цените на тока: Тревоги в бранша
Какво се случва от 1 юли 2024 г., когато вече ЕРП-тата ще купуват ток от свободния пазар на пазарни цени, а ще го продават на битовите потребители на регулирани?
“Точно така, като те (ЕРП-тата, бел. ред.) ще бъдат компенсирани за разликите в цените. Със средства от Фонда за енергийна сигурност. Проблемът е, че те не знаят в какъв период ще бъдат компенсирани в смисъл такъв, те сега трябва да направят този разход, но ако бъдат компенсирани след два месеца, това за тях ще е проблем.“
Още: Дефицит и по-скъп ток: Поредно разобличение на мантра на Делян Добрев и ГЕРБ
Как смятате - вярно ли е, че ЕРП-тата може да фалират, защото първо ще купуват ток от борсата и ще мине месец и половина преди да получат приходи от битовите потребителите и Фонда за енергийна сигурност?
“Мисля, че този проблем ще бъде изчистен. Няма как да ги оставят ЕРП-тата да фалират. Въпрос на преговори. Сега тук, като решение в крайна сметка подлежи на гласуване. Ако то не е адекватно и ЕРП-тата имат правилните доводи защо няма това да се случи...
Още: Министър Радев: Няма опасност за цените на тока за бита
Трябва да има предвидимост. Трябва да имаме визия какво ще направим следващите няколко години и тя да е съгласувана с всички заинтересовани страни. И тя да е ясна, точна и прозрачна и да се следва от което и да е следващо правителство. След като имаме някаква стратегия и тя е призната от всички, трябва просто да се опитваме да я прилагаме с правилните политики и с правилните мерки. Когато се взимат решенията самосиндикално, част от заинтересованите страни ще видят проблем.“
Още: Кой на кого оправя бакиите? Управляващите се скараха за дефицита в енергетиката
От видеоматериала ще научите още:
- Защо няма информационна кампания за излизането на битовите потребители на свободния пазар;
- Как да се ориентираме коя оферта е с най-добро съотношение между цена и качество;
- Може ли пак да се отложи излизането на битовите потребители на свободния пазар след 2026 година.