Председателят на Градския съвет на БСП в София Калоян Паргов коментира пред Actualno.com предстоящите избори за Eвропейски парламент, конфликтите в БСП и бъдещето на правителството.
Калоян Драгомиров Паргов е роден на 13 юли 1977 г. в Пловдив, живее в София. Завършил е Втора английска гимназия. Дипломира се като бакалавър по международни отношения в УНСС, с магистратура по европейска интеграция. Докторант е в сферата на европейските въпроси. През 2010 г. завършва и училището за политика, специалност "Политически мениджмънт". За развитието си като кадър на БСП казва, че е минал през всички стъпала на партийната йерархия, от момче за всичко до председател на БСП-София, но "без да ползва асансьора". Бил е председател на основна партийна организация, зам.-председател и председател на район "Връбница", член на Градския и Националния съвет на БСП, член на Националния предизборен щаб и зам.-председател на БСП-София по организационната и кадрова политика. От 26 октомври е избран за председател на БСП-София.
Съветник е втори мандат в Столичния общински съвет. В първия мандат е бил в Комисията по образование и култура, сега е зам.-председател на Комисията по транспорт, транспортна инфраструктура и безопасност на движението и член на Постоянната комисия по финанси и бюджет.
Г-н Паргов, какво е мнението ви за листата на БСП за евроизборите?
Нека първо да уточня, че това интервю го давам в качеството си на градски председател на БСП, затова в случая не изразявам лично мнение. Аз представлявам организацията, партията, член съм на Изпълнителното бюро на Националния съвет, така че нямам правото да говоря от лична позиция. По тази причина ще кажа само две неща за листата: тя отразява предложенията на партийните организации на областно и общинско ниво, които бяха давани в рамките на няколко месеца и лицата в листата са в този ред, според броя на номинациите им от партийните членове. Разбира се, има различни мнения за подреждането на хората в листата и на присъствието на отделни личности в нея. Не може да има едно консенсусно мнение от толкова много хора. Няма как всички членове на БСП да харесват листата на 100%. Всеки си има предпочитания за една или друга личност. Но листата е балансирана и отразява мнението на членовете и симпатизантите на БСП. Листата е факт и сега трябва да работим за успеха на кандидатите ни за Европейския парламент на изборите на 25-и май.
Колко голям е рискът, който Сергей Станишев пое?
След Конгреса на ПЕС в Рим стана ясно, че немалка част от лидерите на леви партии в Европа ще оглавят листите в държавите си. Решението на Сергей Станишев да оглави нашата листа е част от тази политика. Той е президент на ПЕС и това ще даде допълнителна тежест и имидж на листата на левицата у нас.
И все пак, доста е рисковано...
Рискавано за кого? Истината е, че до този момент Сергей Станишев доказва, че може да носи отговорност и да поема рискове.
Какво ще бъде успех и кое ще е провал за БСП на евроизборите?
Всеки депутат, избран от листата на Коалиция за България, ще стане част от голямото ляво политическо семейство на ПЕС. Основната цел на този вот е левицата да оглави Европейската комисия в лицето на нейния единен кандидат след Конгреса на ПЕС в Рим - Мартин Шулц. Затова всеки депутат от Коалиция за България в Европейския парламент ще бъде успех за нас.
Тези избори ще бъдат много сериозен тест за това правителство. Не може да не мислите по този въпрос?
Да, мислил съм го. Вижте, всичко зависи от гледната точка. Някои обявяват тези избори като тест за правителството. За БСП тези избори са важни както за нейните членове и симпатизанти, така и за левицата, защото начело на БСП стои президентът на ПЕС и затова разглеждаме предстоящия вот много по-мащабно и от гледна точка на Европейския съюз, а не само в личен партиен план.
Ако загубите евровота...
Нека да оставим тези анализи и начина, по който ще тълкуваме резултата, за вечерта на 25-и май.
Авторитарно ли е лидерството на Сергей Станишев в БСП?
Не, и доказателство за това е фактът, че в общественото пространство сме свидетели на различни мнения. Разбира се, трябва да има и да се спазват определени етични и морални норми, тъй като ние сме част от едно семейство и трябва всички да работим за повишаване на авторитета и успехите му.
Много хора обвиняват Сергей Станишев за "събуждането" на проекта АБВ?
В политическото си поведение спазвам едно правило и то е да не коментирам лидера си. Колкото до АБВ... Това е група от хора, част от лявото пространство, с ляво мислене, с леви идеи... Виждали ли сте друга партия, в която да има толкова шумно изразени различни мнения, идеи, както е в БСП? Точно това е едно от доказателствата за демократичността на партията ни. АБВ представя различна гледна точка.
Искате да кажете, че това е добре за БСП?
БСП е партия на идеи, тя не е лидерска партия. БСП е партия на много лидери, на мнения, което я прави по-силна. В БСП съществува един рефлекс, който наблюдаваме вече 24 години - солидарността. Винаги в моменти, когато партията е заплашена от някаква външна опасност, тя се консолидира, без значение, че хората, лидерите на мнения имат разнопосочни гледни точки.
Кое е по-правилното ляво - БСП или АБВ? Това не обърква ли електората ви?
Напротив. След решението на Националния съвет (б.а. - за изключване от редиците на БСП на отцепниците, които преминаха към АБВ) беше сложена ясна разграничителна линия и това беше направено с цел оттук-нататък да се занимаваме с нашата платформа, с нашата листа, с нашата предизборна кампания. В АБВ взеха своето решение и аз им пожелавам успех!
Притеснява ли ви АБВ и не беше ли по-добре да сте едно цяло за изборите и за резултата от тях?
Мен лично не ме притеснява. Нека не изпадаме в състояние на гадаене кой какъв резултат ще получи на 25-и май. Да изчакаме и тогава да правим анализи.
Прогнозите са неизбежни в този момент.
Ситуацията е динамична. Социологическите проучвания не са устойчиви. Направените днес, утре нямат същата стойност. Затова не можем със сигурност да кажем какъв ще бъде резултатът на която и да е партия на 25 май. Разбира се, горещата фаза на кампанията ще даде по-ясна представа за резултатите на изборите.
Ще седне ли БСП на масата за преговори с АБВ след изборите?
Това ще реши ръководството на партията.
Вие как мислите, трябва ли да се случи това?
В личен план аз нямам проблем да говоря, с когото и да било. Но за преговори решението трябва да е колективно. Пак казвам, партията не е лидерска, не решава един човек в нея, решенията са колективни.
Идеите ви не се различават толкова много.
Те въобще не се различават. Ако има някакво различие в момента, то е популизъм с чисто предизборна цел.
Личен конфликт в БСП ли създаде АБВ?
Не мисля. Не мисля, че е личен конфликт. Въпрос на гледна точка и на преценка за това как трябва да се води политиката и какви трябва да бъдат политическите решения. Да, въпрос на гледна точка. Едно и също нещо, погледнато от различни ъгли изглежда по различен начин. Точно това прави БСП силна през годините.
Не беше ли по-правилно преди година да върнете мандата и да поискате повече доверие от електората, за да управлявате сами?
Не мисля. Целта, която си бяхме поставили на предсрочните парламентарни избори, беше да не допуснем ГЕРБ обратно в управлението. Случи се така, че ГЕРБ спечели изборите, но загуби властта. Ние загубихме изборите, но получихме шанс да съставим правителство, макар и на партньорска основа с другата голяма политическа сила. Имам предвид третата политическа сила - ДПС. Предвид тази цел, която си поставихме в партиен план, съставянето на такъв кабинет беше оправдано. Втората цел, която си бяхме поставили и която все още не сме изпълнили, е окончателно да отрежем абмициите на Борисов и ГЕРБ за връщане на власт. Защото неговото управление доказа, че е пагубно за страната и за българския народ. И третата голяма задача, която зависи и от добър резултат на изборите за Европейски парламент, е това правителство да продължи мандата си, за да реализира програмата, с която се представи пред обществото. И с малките стъпки, които прави за подобряване на жизнения статус на българските граждани, за съживяване на икономиката и нейния растеж, откриване на нови работни места, даване на глътка въздух и съживяване на малките и средни предприятия, които бяха докарани до ръба на фалита по време на управлението на Борисов. Това е залогът и на предстоящите избори. И за България, и за левицата в Европа. Защото Европа вече се задъхва, Европа е разделена и има нужда да се върне към принципите и ценностите – солидарност и справедливост. Надявам се, след 25 май Европа да има нова лява политика, която ще я направи по-социална и по-чувствителна към проблемите на европейските граждани с платформата на ПЕС и с Мартин Шулц вече като президент на Европейската комисия.
БСП заложник ли е на ДПС в кабинета?
Ние не сме заложници на ДПС. Нито ДПС е заложник на БСП. Мандатът на БСП е с ясна програма на експертно правителство, начело с Пламен Орешарски, с ясни икономически и политически цели. За постигане на тези цели е нормално да има и компромиси. Когато си партньор с някого, градиш отношенията си въз основа на консенсусни решения и разумни компромиси. Представянето на общата ни подкрепа за правителството с ДПС като заложнически отношения е част от пропагандата на групата на Росен Плевнелиев и кръга около него.
Ще довърши ли мандата си това правителство?
Ние имаме твърда убеденост и решеност да подкрепяме това правителство и да правим всичко възможно така, че то да продължи да изпълнява своята програма.
Сергей Станишев ще издържи ли на вътрешния огън в партията?
Този въпрос вече не стои на дневен ред. Самият премиер Орешарски беше дефинирал ситуацията с АБВ като проблемна и за правителството преди малко повече от два месеца, но аз мисля, че оставихме това зад гърба си. Той каза, че за правителството не е проблем външният натиск, опозицията, както и международен натиск, ако има такъв. За нас проблем би било състоянието на мандатоносителя. Е, ние преодоляхме това състояние. Затова господин Орешарски може да бъде спокоен за своето бъдеще и да изпълнява програмата, която е представил пред обществото. Ние ще продължим да го подкрепяме по всякакъв начин за изпълнение на тази програма.
Спокоен ли сте за бъдещето на БСП?
Да. Партийната принадлежност е въпрос на личен избор. Желая успех на всички, които са направили избора да напуснат БСП поради една или друга причина. Не бих искал да ги коментирам. Но те не са чак толкова много, колкото искат да ги изкарат някои.
Но вътрешните борби в БСП продължават?
"Вътрешните борби" в БСП са доказателство за демократичността на партията и за възможността да се изказват различни мнения. БСП е партия с над 120-годишна история, минала е през различни периоди, била е в нелегалност, променяла е името си и пак е оцелявала. Това не са "вътрешни борби" в партията! Това е вътрешнопартиен живот, който тече по особено специфичен начин, характерен за тази партия - демократичен. Аз бих се радвал да има повече демократичност и в останалите партии - в ГЕРБ и в Реформаторския блок, макар че Реформаторският блок е в насипно състояние. И СДС, когато начело беше Иван Костов, беше зависим от лидера и създателя си. Те не могат да преодолеят това. При тях, когато няма лидер, няма и партия. Така се случи с НДСВ, въпреки че днес имаме някакви останки от това движение, което беше на мода в началото на новия век.
Какво означава за вас успех на евроизборите?
Бих коментирал за Градския съвет. На изборите за европейски парламент през 2009 година имахме 69 000 гласа в София. Сега очаквам резултат над този. Това ще бъде успех за нас.
И всичко друго ще бъде провал?
Ако имаме резултат под този в София, ще трябва сериозно да се замислим, защото лично за мен като председател на градската организация евровотът е репетиция за изборите за местна власт, които ще бъдат през 2015 година. Те ще бъдат най-големия тест и за мен като новоизбран председател на градската организация.