Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Северната тангента: Това се случва, когато си поръчате път от AliExpress (ВИДЕО)

02 март 2023, 19:30 часа • 59693 прочитания

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков заяви след проверка на място, че една трета от асфалта на Северната скоростна тангента липсва. Заедно с председателя на Управителния съвет на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Венцислав Ангелов направиха проверка и взеха две проби от настилката. Това се превърна във водеща новина в почти всяка новинарска емисия, но новина ли е всъщност? С този въпрос потърсихме Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики и направихме проверка на място.

"Ние 5 години алармираме за този път, че има проблем. Но сме малко като глас в пустиня - никой не ни чува. Всички институции са се вкопчили в това да ни убеждават, че не сме прави и всичко наред е с пътя. Адмирирам постъпката на министъра да вземе проба от пътя, която показа, че асфалтът е по-малко", каза тя пред нашата камера и се пошегува:

"Това става, когато си поръчате през Aliexpress да ви построят път. Ето там има един знак, който е паднал, той е напълно унищожен, тук има дръвчета, които са започнали да растат".

Откъде идва проблемът?

Когато един асфалт не е добре направен - можете да видите, че пътят след това е кърпен много пъти, а на места почти се е разрушил. Ние още през 2020 година алармирахме и за проблеми с пътните знаци, с маркировката, но тогава ни се говореше, че проектът бил съгласуван и гледан от много експерти и нямало проблем. Хубаво, де, но няколко години по-късно се оказва, че проблем има и знаците не са оправени.

Тангентата е превърната в сметище, разпаднала се е, а това е един от най-натоварените пътища. Още на ниво проект е бил заложен асфалт 20 сантиметра - по-малко от това, което ние в момента показваме. Как залагаме 20см асфалт, който събира трафика на 4 магистрали - "Струма", "Европа", "Тракия" и "Хемус"?

780 хил. лева е струвало проектирането на този път, което значи, че проектантите са допуснали грешка. След това - имало е надзор от испанска фирма, която трябва да знае всеки един камък, всяка една прашинка къде се намира на този път. Как така надзорът не е видял, че асфалтът е по-малко? И накрая идва държавната приемателна компания, като там стоят подписите на конкретни хора, не стоят подписите на политици и министри. Нека тези хора да кажат дали са били принудени от някой политик, за да му се търси отговорност. 

Безопасна ли е Северната тангента?

Пътят е безопасен, докато не стане някоя голяма катастрофа и не започнем да се тюхкаме "Ама какво стана". Давам ви пример - при мъгла тук няма пътна маркировка, тоест - нулева видимост. Има пътни знаци, които не са по посока на движението, а са завъртяни настрани, а АПИ казва "Нямаме пари да ги оправим". А колко пари ти трябват, за да завъртиш 3 знака? 

Трябва ли да промени процедурата при строителство на пътища, за да има гаранция, че новите пътища ще са безопасни?

Какво е състоянието на магистралите у нас?

Кои са най-опасните пътища в България?

Вижте отговорите на тези и други въпроси в целия репортаж. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес