Посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България означава легитимация за правителството. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова” политологът от Галъп Интернешънъл д-р Светлин Тачев:
„Легитимация за правителството, тъй като за него е важно да изчисти имиджа на България като страна – верен съюзник на НАТО и ЕС. И с подобно посещение те подават сигнал към евроатлантическите партньори, че ситуацията в страната е такава, в която ние сме пълноправен член на тези организации и може да ни се има доверие. Смяната на курса, тъй като служебните кабинети и самият Румен Радев държаха един по-мек курс към войната в Украйна, а е точно това нещо.
ОЩЕ: Посланията на Володимир Зеленски в България: Как се става роб и как - свободен (ВИДЕО)
Показват, че това е външнополитическият курс на България спрямо войната в Украйна и се променя в малко по-радикална проевроатлантическа посока. Съмненията върху България, с които се спекулира, че едва ли не сме страна, на която не може да се има доверие, всъщност показва с визитата на Зеленски, че това не е така. На практика остава единствено Унгария, страна която все още се смята за неубедителна в своите разбирания по отношение на войната в Украйна.“
За наскоро излязлата му книга „Новият преход“, Светлин Тачев каза:
“В „Новият преход, как протестите променят демокрацията“ обхващам първите протести от 2011 г. срещу проучването и добива на шистов газ, през протестите срещу АКТА, февруарските протести, юнските протести срещу Делян Пеевски и окупациите на университети. Винаги ме питат: Защо „Новият преход“? Защото в България през този период (2011 – 2014 г., бел. ред.) започна един процес, който продължава и до днес. Десет години по-късно всичко, което се случва е на базата на всичко, което започна тогава. Аз изследвам неговия генезис. Т.е. ако искаме да си отговорим защо имаше протести през 2020 г., тук съм написал защо това се случва. Просто през 2013 г. започна нов преход. Темата за самия преход е много обширна, постоянно има различни колеги-анализатори, които поставят кога е приключил преходът, дали е приключил, дали се е състоял, това е една тема без край. Но защо смятам, че тогава започва новият преход? Защото тогава българският гражданин излезе за първи път като самостоятелна единица в колективни действия. До 2011 г. движещата сила на протестната мобилизация в България бяха партиите и синдикатите. Те бяха тези, които движеха недоволството.“
Още – във видеоматериала.