Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова”: Посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България и актуалната политическа обстановка у нас. В студиото – политологът от Галъп Интернешънъл д-р Светлин Тачев. Разговаряме и за излязлата наскоро негова книга „Новият преход“.
Реален ли е предложеният от финансовото министерство и внесен в парламента бюджет за 2023 г.? Ще излезе ли сметка №1 на сържавата? Анализ на макроикономиста д-р Пламен Иванов.
Тема с продължение в „Отговорите“ - недоволните медици от „Майчин дом“ и синдикат „Защита“ внесоха в прокуратурата три сигнала срещу ръководството на болницата. Дадоха ли резултат срещите на недоволните в Министерството на здравеопазването? В студиото – уволнената директорка на Клиниката по анестезиология д-р Елена Георгиева, която е председател на Здравната организация на синдикат Защита и гинекологът д-р Алън Начев, който е завеждащ операционен блок на болницата и председател на синдикалната оганизация на КНСБ.
Посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България и актуалната политическа обстановка у нас
Посещението на Зеленски у нас означава легитимация за правителството. Това каза в “Отговорите” д-р Светлин Тачев:
„Легитимация за правителството, тъй като за него е важно да изчисти имиджа на България като страна – верен съюзник на НАТО и ЕС. И с подобно посещение те подават сигнал към евроатлантическите партньори, че ситуацията в страната е такава, в която ние сме пълноправен член на тези организации и може да ни се има доверие.
ОЩЕ: Посланията на Володимир Зеленски в България: Как се става роб и как - свободен (ВИДЕО)
Смяната на курса, тъй като служебните кабинети и самият Румен Радев държаха един по-мек курс към войната в Украйна, а е точно това нещо. Показват, че това е външнополитическият курс на България спрямо войната в Украйна и се променя в малко по-радикална проевроатлантическа посока.
“В книгата „Новият преход, как протестите променят демокрацията“ обхващам първите протести от 2011 г. срещу проучването и добива на шистов газ, през протестите срещу АКТА, февруарските протести, юнските протести срещу Делян Пеевски и окупациите на университети. Винаги ме питат: Защо „Новият преход“? Защото в България през този период (2011 – 2014 г., бел. ред.) започна един процес, който продължава и до днес. Десет години по-късно всичко, което се случва е на базата на всичко, което започна тогава. Аз изследвам неговия генезис. Т.е. ако искаме да си отговорим защо имаше протести през 2020 г., тук съм написал защо това се случва.
Още – във видеоматериала.
Реален ли е предложеният от финансовото министерство бюджет за 2023 г.?
Бюджет 2023 се прави до местните избори, той е изключително популистки. Това каза в “Отговорите ” д-р Пламен Иванов: „Балансът между приходи и разходи в бюджет 2023 ще се осъществи трудно, но не и невъзможно. Не може да стане за шест месеца, това трябва да е ясно на всички. Не може да се диференцира един бизнес за сметка на друг. Не може да се облага, по едно време тази свръхпечалба, която също се изтърка, беше абсолютно безумие. Не можеш да отдържиш и 100% на фона на това. В същото време запазваш увеличение на социални разходи без да увеличаваш приходната част. Т.е. в момента шестмесечният бюджет, който се сглобява някак си и се вкарва за гласуване, е буквално така, че да минат местните избори. Защото мен все още ме притеснява чисто политическото говорене и политическото правене на бюджет. Т.е. той се прави до местните избори. И след като например риск е, ако „Продължаваме промяната“ - „Демократична България“ (ПП-ДБ) получат добър резултат на местните избори, те могат да тръгнат да свалят тяхното си правителство и да отидат на предсрочни избори след местните.
ОЩЕ: Няма бюджет - може ли да спрат разплащанията на пенсии и заплати?
И тези решения за невръщане на ДДС, за продължаване на социалните плащания, за увеличаване на заплатите на държавни служители по простата причина, че били закъснели или по някоя друга причина, това нещо дава отражение чисто политически и силно популистки. Не е разумно икономически дългосрочно.“
Още – във видеоматериала.
Недоволните медици от „Майчин дом“ и синдикат „Защита“ внесоха в прокуратурата три сигнала срещу ръководството на болницата
В четвъртък медици от Спешна помощ протестираха с палатков лагер пред Министерството на здравеопазването. Никоя медия обаче не каза, че там протестират и над 20 медици от „Майчин дом“.
ОЩЕ: Как се разпределят парите в „Майчин дом“: Уволнената д-р Елена Георгиева в „Отговорите“ (ВИДЕО)
Ето какво каза за сигналите в прокуратурата д-р Георгиева: „Първият сигнал касае констатирани нарушения на базата на одитния доклад на Министерството на здравеопазването, за взимането на пари, всичко, което обсъждахме в предишното предаване. Другият сигнал, всъщност подобен съм входирала и аз до НЗОК, отново за роботизираната хирургия, където е документирано, че се извършва документна измама. Преправят се данни на пациента, трупометрични данни. Т.е. отбелязва се за една пациентка, че тежи 115 кг. Самата тя обаче в преданестезеологичната консултация е отразила, че тежи около 64 кг. Разликата в пътеката за едната интервенция е 1500 лв., а когато е с наднормено тегло и може да бъде включена в пътека за роботизирана хирургия, е 8020 лв. Няма получен отговор от НЗОК по този въпрос. Третият сигнал касае донякъде и в момента изпълняващия длъжността началник на клиниката по анестезиология и интензивно лечение, тъй като там са констатирани преправяния на името на анестезиолога, който е давал анестезия. Документацията е коригирана с коректор, вписвани са имена на анестезиологзи, които не са присъствали на операцията.“
Ето какво каза д-р Алън Начев, който има 37 години трудов стаж в „Майчин дом“: „С новият здравен министър се срещнахме, всички тези неща ги изговорихме, той каза: „Една седмица ми дайте“... Но аз искам да се обърна към политиците от всички политически партии. Господа, не позволявайте една светиня в акушерството и гинекологията да върви по този път. За последните 6 години управление на настоящото ръководство бяха съкратени 6 клиники и сектори в „Майчин дом“. Т.е. две клиники по патология на бременността, интензивен сектор за бременни пациентки. Когато проблемът на България е ниска раждаемост и висока смъртност, беше съкратена инвитро клиника. Оборудването си стои в кабинетите и в складовете.“
Още – във видеоматериала.