Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“: Сблъсъците на футболните фенове с полицията – начин на политическа употреба. Безпрецедентно - вторият вот на недоверие към правителството без кворум за гласуване в пленарната зала. Какво означава това? Може ли правителството да падне? Заплетената политическа ситуация анализираме с проф. Светослав Малинов, евродепутат от РБ и ръководител на катедра “Политология“ в СУ “Св. Климент Охридски“.
Може ли и тази година да останем без бюджет? А ако все пак имаме, какъв ще бъде той? Адекватни ли са предложенията на финансовия министър Асен Василев за данъчни промени? Разговаряме с икономиста и финансов журналист Кузман Илиев.
Как аптекарите стават секретарки на лекарите. Възможно ли е да се премине на електронни рецепти за всички лекарства? В студиото е Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Сблъсъците между полиция и футболни фенове – начин на политическа употреба
Ако беше забранен протестът на футболните фенове, щеше да стане по-лошо. Прибързано е да се иска оставката на вътрешния министър. Това каза в “Отговорите“ проф. Светослав Малинов:
“Първо, добре е, че нещата се разминаха без човешки жертви, защото това би променило ситуацията, мога да кажа и в страната, по един много по-различен начин.
Второ, никой няма сега да поздравява кмета явно, но мисля, че сме длъжни, защото още сутринта всичко беше разчистено и нямаше следи. Да не говорим, че вървеше общественият транспорт. Така че каквото и да е станало вечерта и през нощта, неща, които тепърва ще се разследват, все пак нещата бяха нормализирани мигновено още на другата сутрин.
Още: Весела Лечева пред Actualno: Гневна съм от това, което се случи на протеста (ВИДЕО)
Трето, никой не знае в такива случаи, ако беше забранен протестът, дали нямаше да стане по-лошо. БФС използва идеята за забрана, като забрани на тези хора да влязат на стадиона, където те искаха да бъдат, преди да бъде наложена тази забрана, което изкара запалянковците на улицата. Така че ако беше забранен протестът, което е първото, което идва на ум на много хора, защо изобщо ги пускат тия хора да протестират. Ние не знаем какво щеше да стане, тъй като дори при много по-нормални мачове в рамките на първенството в столицата, без да имат каквото и да е разрешение за каквото и да било, запалянковците правят някакъв вид погроми. А ако сега, след като се събират от цялата страна, и кметът беше забранил, аз не смея да гадая какво щеше да стане.
Още - във видеоматериала.
Може ли и тази година да останем без бюджет?
Като панаир на суетата окачестви предложенията за бюджет 2024 и за данъчни промени икономистът Кузман Илиев в “Отговорите“:
Миналата седмица макроикономистът Любомир Дацов нарече в “Отговорите“ предложенията за данъчни промени “миш-маш“. Вие как мислите?
Още: Промените в данъчните закони са като миш-маш: Любомир Дацов в “Отговорите“ (ВИДЕО)
“Ако трябва да използвам метафора от кулинарията може би е тюрлюгювеч. Защото миш-машът е доста премерено ястие, знаят се пропорциите. И хайде, да го кажа по-модерно, както отива на г-н Асен Василев – панаир на суетата. Това е такава екстравагантност, че повечето неща предизвикват усмивки и сарказъм. Но наистина са изключително опасни като нагласа. Това показва безсилие. Безсилие огромните разходи да бъдат финансирани. Да облагаш бакшишите на хората, да се дебнат едни други. Това е много тъжно, защото ще съсипем туризма като бранш, хубавите гозби, хубавото изкарване. Това го ценят хората. Сега в момента отиват НАП, РЗИ и правят проверки, застават петдесет човека навън и полиция, която да пази проверяващите. И хората в заведението се чудят какво става, дали няма някой терорист вътре.
Още: Асен Василев няма да прави компромиси с бюджета: Партиите да се разберат
Сега това, което ще се случва, сервитьорът се придърпва, отварят му се джобовете и се гледат. Това е направо обидно. Обидно за здравия разум, дано да не изпаднеме толкова и да не стане.
Таванът на кеша до 5 000 лв. е смехотворно. Това ще съсипе малкия и средния бизнес. За малкия и средния бизнес, които са голямата част от нашата икономика, оставете голямата индустрия и така да се каже, онези, които получават обществените поръчки. Говорим за фризьорски салони, за самонаети. В смисъл, всички онези хора, които правят бизнес в България.
Още - във видеоматериала.
Как аптекарите стават секретарки на лекарите
Ако трябва фармацевти да дигитализират лекарските хартиени рецепти, се превръщат в секретарки на лекарите. Това каза в “Отговорите” Николай Костов. В аптекарското съсловие има настроения за протести и стачка, макар че още не е взето такова решение. Ето защо:
Още: Гратисен период за е-рецептите до 1 април
“Заради последните експерименти, включително желанията да дигитализираме лекарските рецепти. Това беше най-изнервящото. Между другото ние имахме среща преди десетина дена в доста голям формат в Пловдив. Много колеги изразиха желание, още преди да са го чули това, да протестират и то ефективно. Но засега нямаме такова решение.“
Нека да изясним, ако рецептата не е електронна, а хартиена, вие, аптекарите, да я сканирате и да я вкарвате в системата?
Още: Хинков предлага: Е-рецепта само за антибиотици, временно
“Да, да изпълняваме ролята на секретарки на лекарите. Вместо както в цял свят се случва, този, който предписва рецептата, дигитално да си я впише, ние ще преписваме от някаква хартия, представете си каква дигитализация. После какво е предписано на тая хартия, пък какво е сгрешено, кой носи отговорност, никъде няма информация за тази първична информация. Защото и при лекаря няма такава информация, защото те, както е ясно, не поддържат такава, нямат амбулаторни листове и т.н., което също е нарушение на закона. И ние ще се занимаваме с тази секретарска дейност. Разбира се това е пълен абсурд.“
Още - във видеоматериала.