Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новият кмет на Мъглиж: Ако г-жа Манолова държеше на политическото си верую, трябваше да ми честити убедителната победа

22 март 2021, 10:50 часа • 12224 прочитания

Д-р Душо Гавазов е роден през 1969 г. в Стара Загора. Завършил е „Медицина“ в Тракийския университет. Работил е като лекар ординатор в отделение „Уши, нос, гърло“ в Университетска болница – Стара Загора, и в Специализираната болница по пневмо-фтизиатрични заболявания. От 11-ти ноември 2011 г. е заместник-кмет на Мъглиж. Кметът на Мъглиж Господин Господинов почина в нначалото на септември 2020 година. Гаваов се яви на частичните местни избори, проведени на 28-ми февруари и ги спечели от първия тур с 2660 гласа (58,99%) срещу кандидатите на коалиция „Движение България на гражданите (28,45%) и коалиция „БСП за България“ (11,67%).  

Г-н Гавазов, влязохте ли вече в правомощията си на новоизбран кмет на Мъглиж, предвид че спечелихте изборите още на първия тур, вероятно вече са минали поне 1-2 седмици?

На пети март имах двоен празник - рожден ден и клетва. Тя се състоя на редовната сесия на Общинския съвет.

С какво се заехте най-напред?

С решаването на стари проблеми - продължаваме пълната реконструкция и реставрация на банския комплекс в село Ягода с кредит, поет чрез дългосрочен общински дълг от фонд ФЛАГ в размер на 1,9 млн. лева. Банският комплекс става изключително красив. Между другото той е проектиран в 30-те години на миналия век от арх. Христо Димов, който е един от знаменитите архитекти не само за онова време, а и сега. Той е от Стара Загора и е проектирал няколко подобни комплекса в Източна и Централна Европа. Единственият, който не функционира, е в Ягода.

Какво представляват сградата и имотът и в какво трябва да се превърне?

Сградата е паметник на културата от местно значение. Преди 9 г. се направи един много добър хидрогеоложки доклад с активното съдействие на общинската администрация. Тогава държавата отдаде на концесия двата каптажа – основни, каптаж 37 и другия, т.нар. Ръжена Мъглиж. Бяха отдадени на концесия за 30 години на община Мъглиж. Това даде възможност на общината да влезе във владение на този сграден фонд и на източниците на минерална вода. Става въпрос за геотермална минерална вода с температура при каптажа около 57-58 градуса. При банския комплекс водата е близка до телесната температура - около 37-38 градуса, което я прави подходяща за директно използване. Химичните й свойства са такива, че не позволяват да бъде консумирана. Близо 10 пъти над нормата е съдържанието на хлор и арсен, но това пък я прави изключително подходяща за лечение на болести на опорно-двигателния апарат, кожни и неврологични заболявания. Първото, което направихме тогава, е да спрем пилеенето на това природно богатство и успяхме със собствени средства, след съответните съгласувателни процедури с НИНКН (Национален институт за недвижима културна собственост), да изградим водопроводна мрежа, с която да отведем минералната вода до по-големите й потребители и да захраним самия бански комплекс. На територията на Ягода функционират два големи СПА комплекса. След това започна едно ходене на мъките за намиране на средства за реставрация и реконструкция на самия бански комплекс. Бяха осигурени 230 000 лева от МРРБ за ремонт на покрива и подпокривното пространство. В хода на работа бяха вложени 210 000 лева, а останалите бяха преведени на община Мъглиж. За жалост не можаха да се намерят достатъчни юридически аргументи и не можа да продължи финансирането през МРРБ. Като общинска администрация бяхме поставени пред дилемата да имаме или да нямаме бански комплекс, да използваме или да не използваме минералната вода в това красиво селище. Затова се решихме на следващата стъпка  - поемане на дългосрочен общински дълг при много добри условия. Лихвеният процент е 2,2%, гратисен период от 3 месеца, след което в продължение на 15 години да се възстановяват тези средства.

Процедурата пред ФЛАГ приключила ли е или предстои?

Абсолютно всичко е готово. Одобрени сме от фонд ФЛАГ. Колкото и нескромно да звучи, мисля, че бяхме първите, които сключихме договор с фонда. Вече активно се работи. Първият транш е преведен след актуване на извършените СМР. Около 200 000 лв. са преведени на изпълнителите. Продължава работата и ако метеорологичните условия позволят да се работи интензивно, до средата на лятото ще имаме напълно готов бански комплекс.

По-интересното е, че в хода на предизборната кампания някои от опонентите ми си послужиха с доста лъжи и изопачаване на фактите. Държа да уточня, че паркът от 5,5 декара, прилежащ към комплекса, не е продаден. Част от тези 1,9 млн. лева ще отидат и за облагородяването му. Тъй, че от средата на лятото жителите и гостите на община Мъглиж ще могат да се възползват от напълно обновения и реконструиран бански комплекс в село Ягода. Не е тайна, че 9 години и половина бях заместник-кмет на общината. Още в предизборната кампания казах, че няма да има сериозни катаклизми и рокади по отношение на кадровия състав на общинската администрация, така и по отношение на проектите, които са набелязани. Продължаваме много активно да работим по предпазната ограда на ромския квартал "Свобода" - едно изключително красиво съоръжение. Може да се видят първите 45-50 метра от общо километровата ограда.

Тя предпазва от какво?

Ромският квартал "Свобода" граничи с подбалканския път, който е първокласен и свързва София с Бургас. Изграждането на тази ограда има няколко цели. Първо, да се препятства излизането на безстопанствени животни от квартала на подбалканския път. Доста бяха трагичните инциденти. За жалост много от тях завършиха със смъртни случаи. Неслучайно журналистите използвате израза за него "участък на смъртта". Второ, няколко ромски деца загубиха живота си, попадайки под гумите на преминаващи автомобили. Трето, искаме да придадем един по-съвременен европейски вид на тази част от Мъглиж, защото пътниците, които преминават по този път, са "възхитени" от грозната гледка, която се открива като пейзаж. Продължаваме да работим в унисон директивите на ЕС за сгради, които са напълно енергийно независими. В момента след успешно завършени проекти по Програмата за развитие на селските райони за най-големия консуматор на електроенергия - сградата на общинската администрация, изграждаме хибридна фотоволтаична централа до 30 киловата на покрива. Обикновени фотоволтаични централи до 30 кВт ще бъдат изградени на още три общински сгради с плоски покриви и такива, които са претърпели пълна реконструкция. Целта е колкото може повече общински сгради да станат енергийно независими. Искаме да намалим плащанията за ел.енергия на свободния пазар.

Продължаваме с реконструкцията на общинската пътна и улична мрежа в регулация. Макар и в зимните месеци смело мога да кажа, че доста проекти намират реализация в община Мъглиж. Предполагам, че до месец-два ще са ясни резултатите, като има голям шанс да бъдем одобрени като бенефициенти по ПРСР и да бъдат основно реконструирани два от религиозните ни храмове - манастирът "Св. Николай Чудотворец", който е паметник на културата от местно значение, и църквата "Св. Димитър" в северната част на Мъглиж, който е паметник на културата от национално значение. Досега църквата "Св. Димитър" се ремонтираше частично, многократно с волни самопожертвования на местни жители, част от които напуснали пределите на страната. За първи път ще можем да реконструираме не само манастира и църквата, но и неделното училище. Ще могат подрастващите да го посещават през уикендите.

Доста дълго време все пак общината е с временно изпълняващ длъжността кмет, имаше ли важни процедури или проекти, които се стопираха в тези месеци?

Не. Неумолими са житейските закони. Независимо от това, че кметът на община Мъглиж и мой приятел Господин Господинов доста нелепо загина на млада възраст, до последно работихме доста активно. Цикълът на работа не е спирал. Независимо от тази трагедия и катаклизмите, които се случиха, няма как да бъдат спрени административните услуги. Няма процедури, които да са прекъснати или проблеми, които не са намерили решение в този период. Има една-две процедури, които се жалят - едната е в КЗК, другата във ВАС, но това са нормални неща. Всеки кмет от останалите български общини ги има тези проблеми.

Какви ще са вашите приоритети като кмет?

Основно пътната инфраструктура - общинска пътна и улична мрежа в регулация. Има много какво да се желае. Успяхме за пореден път да осъдим ДФ "Земеделие". Там битката продължава, но възтържествува справедливостта. Стигна дотам общинската администрация да получи от ДФ "Земеделие" около 7 млн. лева.

Окончателно ли осъдихте ли ДФ "Земеделие"?

Да, с влязло в сила решение на ВАС и на тричленен, и на петчленен състав. Жалихме Наредбата за рамкиране на проектите и успяхме да докажем, че има нарушение. Доказахме, че двата ни проекта - единият за около 5,7 млн. лв. за реконструкция на общинска пътна мрежа и около 2 млн. лв. за реконструкция на улична мрежа са били неправомерно отхвърлени от ДФ "Земеделие".

На какво ще държите най-много в отношенията си с общинската администрация?

В предизборната кампания многократно заявих, че имам изграден екип. В продължение на години работя с тези хора. Смело мога да кажа, че между нас има доверие. Горе-долу е ясен периметърът на крачката, който сме задали в ежедневната работа и решаването на проблемите. С изключение на някои козметични промени, които започнах да правя главно в помощните звена, не смятам да правя някакви радикални промени в администрацията. При условие, че с Господин Господинов в годините управлявахме общината успешно, се реших на стъпката и аз да имам един заместник-кмет. Тя е Рени Малева, която беше вр.и.д. кмет във времето, в което се подготвяха частичните избори.

А с гражданите?

Най-големият коректив в моята дейност това е доверието, което успях да изградя с голяма част от жителите на община Мъглиж. И понеже съм изключително прагматичен човек, който не счита, че е безгрешен, знам, че доверието се гради изключително трудно, но се пропилява изключително лесно. Така, че най-големият коректив досега в дейността ми като заместник-кмет и оттук-нататък като кмет ще бъде да продължавам да поддържам това доверие между мен и жителите на общината, защото това е единственият ключ към успеха в управлението на която и да е община.

Знаете ли какво показа проверката за оранжевите маски и твърденията за евентуален контролиран вот?

Оранжевите маски бяха в главата само на г-жа Мая Манолова. За жалост политиците от висшите етажи на властта нямат експертизата и морала на страните с развити граждански общества и с наложени политически модели. При тях загубилите в една политическа надпревара просто честитят на спечелилите по убедителен начин. Ако г-жа Манолова държеше на своето политическо верую, просто трябваше да ми честити победата, защото аз спечелих с 840 гласа. Не с 40, не със 140 и спечелих в абсолютно всички секции на общината. В 12 от 15-те секции спечелих и срещу двамата ми опоненти от БСП и "Изправи се.бг", а в останалите три секции спечелих срещу всеки от тях. При това положение не мисля, че синдромът на оранжевите маски по някакъв начин може да помрачи радостта от една такава победа. След тези избори в Мъглиж се видя, че рефренът  "местен, свестен и известен" не сработи. Аз не съм местен, не съм роден в Мъглиж. От 9 години и половина работя за Мъглиж, затова нееднократно съм заявявал, че се чувствам мъглижанин повече от много други, родени тук. Но пък се оказа, че съм сравнително свестен и достатъчно известен, за да спечеля кметските избори в Мъглиж. Така, че на г-жа Манолова й пожелавам много здраве. Доколкото разбрах нейният любим цвят е оранжев, докато моят любим цвят е син. Аз съм членувал в две политически сили през целия си живот. Едната е СДС - тотално синя формация. Втората е ГЕРБ, чийто цвят също е синият.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес