Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Млади инженери пред Actualno.com: За роботиката трябва постоянство

27 март 2015, 10:56 часа • 33225 прочитания

Ясен и Калоян са от онези будни млади умове, които доказват, че нещата все пак могат да се получат – дори и в България. Момчетата се запалват по роботиката още в училище и днес са активни студенти в Техническия университет в София, специалност "Автоматика". Ясен се занимава с хардуер, а Калоян със софтуер. Двамата обединяват знанията и уменията си и така кандидатстват (и печелят!) второто издание на състезанието "Аз, инженерът" тази година, където ги срещнахме ние.

В момента Ясен и Калоян се готвят усилено за дните на роботиката, които ще се проведат на 30 и 31 март в ТУ, София. През първия ден ще има конферентна част със свободен достъп. Ако пък имаш желание да вземеш активно участие, трябва да им изпратиш доклад. По-интересното ще бъде на 31-ви, когато ще се проведат състезанията и ще има мнооого екшън! Докато чакаш събитието, ти предлагаме да загрееш с това, което ни споделиха момчетата. А пък след това може и да ти се прииска да сглобиш някоя-друга джаджа!


Как започна всичко?

Ясен: С един курс по роботика в 10 клас. Тогава ни учиха на базовите свързвания на сензори и други такива неща. През лятото на 11 клас изкарах и стаж, благодарение на който дръпнах много. По-нататък действах сам – дипломната ми работа в училище беше свързана с роботиката, а след това записах в ТУ, където знаех, че има и клуб. Именно там довършвам нещата, които бях започнал в училище, а от края на първи курс станах и председател.

Калоян: При мен нещата започнаха също в училище. Първо се запалих по програмирането и чак след това започнах да се занимавам с роботика и да се интересувам от този тип проблеми. Записах Автоматика в ТУ, защото това е най-близката до роботиката специалност. Още в първи курс се записах в клуба и там нещата потръгнаха. Днес съм член на управителния съвет.

Разкажете ни за клуба.

Ясен: Това е Студентският клуб „Роботика” към ТУ София под методичното ръководство на Факултет Автоматика. Развиваме основно обучителна дейност. За да се включиш, е необходимо само да имаш редовни студентски права. Имали сме дори ученици.

Има ли много ентусиасти, които искат да се учат?

Ясен: Често идват хора, които казват: "Искам да правя роботи", но нямат никаква основа. Искат например да направят куадкоптер, а дори не знаят как да завъртят един мотор. Не разбират, че всичко става с времето.

Калоян: Проблемът е, че постоянството липсва. Хората идват с голямо желание, но губят мотивация.

Ясен: Роботиката е по желание. Никой не плаща за това – нито на тях, нито на нас. Основната ни работа в клуба е от 17:00, когато приключват учебните занятия, докъм 21:00.

Калоян: Когато ни гонят.

Ясен: Да! (смее се)

Калоян: Все пак се намират и ентусиасти, които остават.

Някой помага ли ви?

Ясен: Имаме си методичен ръководител, който е връзката ни с университета. Когато имаме някакви въпроси, се обръщаме към него.

А откъде намирате средства, за да реализирате идеите си?

Ясен: Относно финансирането сме под шапката на Студентски съвет. Имаме бюджет, който защитаваме.

Калоян: С парите, които ни отпускат, купуваме части, за да имат възможност новите студенти да се обучават и ние да продължаваме дейността си.

Средствата стигат ли, за да правите това, което искате?

И двамата в един глас: Да, парите стигат.

Ясен: Имаме добър бюджет, който защитаваме изцяло. Не можем да се оплачем. В момента е по-трудно, защото смениха ръководството и процеса на разпределяне на парите, но има и такива моменти.

Кой е най-хубавият момент от процеса по създаването на един робот?

Калоян: Когато нещата се получат. Например, когато роботът излезе от лабиринт на състезание – тогава е най-готино.

Какво от сферата на роботиката, според вас, липсва в България?

Калоян: Хора, които искат да се занимават. Повечето, които могат да направят нещо, обикновено бягат в чужбина.

Ясен: Или започват да работят нещо друго.

Калоян: Да, и времето не стига.

Вие мислили ли сте да отпрашите нанякъде?

Калоян: Аз съм мислил, но в България си ми е най-хубаво. Е, може да се направи една магистратура в чужбина, евентуално, но мисля след това да се върна.

Ясен: Ти като отидеш, може да ти хареса и да не се върнеш. (смее се) Аз съм пътувал и от това което виждам – хубаво е.

Смятате ли да продължите да се занимавате с роботика, след като завършите?

Калоян: Това е по-скоро хоби, защото в България няма пазар, не се изработват такива неща. Полезни са знанията, които имат приложение навсякъде.

Кой ви е любимият филм с роботи?

Калоян: 200-годишен човек.

Ясен: Един филм с боксови роботи, но не му помня името.

Освен с такива джаджи, с какво друго се занимавате в свободното си време?

Калоян: То не остава време за друго. (смее се)

Ясен: Събираме се две коли хора и обикаляме из България.

Сега накъде сте?

Ясен: Напред и нагоре!

Калоян: Продължаваме напред!

Какво означава "напред" според Ясен и Калоян - научете в Sofialive.bg.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес