Защо избирателната активност на местните избори бе толкова ниска (34% за страната според ЦИК към 16 ч. на 29 октомври)? Станаха ли жертви гражданите на масова психоза дни преди вота заради драмата с машините? Отговорите на тези въпроси в Студио Actualno даде д-р Пламен Димитров - психолог с над 40 години практика, който е бивш председател на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в България.
Още: Костинброд 2: Скандал с машинното гласуване часове преди вота
"Ние сме социални животни и ни влияят събития, манипулации, да не говорим за мероприятия, защото те отразяват начин на статуквото, че трябва да възпроизведе своята сигурност", заяви той.
Как се прави масова психоза?
"Ключовата теория в социалната психология, използвана от манипулаторите, е теорията за управление на ужаса. Трябва да ужасиш човек с разминаваща се спрямо очакванията и плановете му информация. Катастрофичност или някакво събитие, пораждащо безпокойство, тревожност, което се интерпретира еднозначно като заплаха", анализира д-р Димитров.
Още: Доц. Наталия Киселова: Оспорване на избора може да има, но не заради отказа от машини
Импотентни лидери
Според него лидерските трябваше да са ясни, насочени към мобилизация и консолидиране на симпатизантите, а не да се влиза в обяснителен режим.
Още: Зам.-министър Стойнов: Само ЦИК може да пипне кода, ДАНС лъже
"Чудовището трябва да се търси в създателя му. Кой се бои за своите места в службите? Може ли да играеш игра с него и да не се опариш? Така се случва закрепването на статуквото. Когато си на фаза базисно допускане, че е възможно да се чифтосаш в безпринципна коалиция, само и само за да си във властта и да продължи това, което го има, тогава си способен на всякакви отстъпки, компромиси и ставаш импотентен лидер. Това ни се случва, за съжаление, напоследък и колкото и народът да иска стабилност, има хора, които използват ситуацията, за да си закрепят позициите", каза д-р Пламен Димитров.
Гледайте още от интересния анализ на психолога във видеото: