Туризмът е начина да отпочинем, да пътешестваме и да опознаем света, затова темата е приятна и важна. В седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ разговаряме за отминалия зимен туристически сезон и настоящия летен с д-р Виолета Донева, преподавател по туризъм в Нов Български университет и член на политическото ръководство на формация ДЕН.
„Зимният туристически сезон мина добре, въпреки липсата на сняг, но летният сезон е малко под въпрос. Основните проблеми, които ни очертаха хората от бранша, са разбира се кадровото обезпечаване и енергийната несигурност на сектора. Тъй като много от хотелите са инвестирали във фотоволтаици, имат трудност във включването им в общата електрическа система. Но пък програмите на Европейския съюз, те отчитат, че им помагат в това постигане на известна независимост с новите програми за фотоволтаици. И другият им основен проблем е намерението за връщане на 20-процентния ДДС в ресторантьорството.
От бранша очакват подкрепа от държавата, но въпросът е доколко държавата би могла да им помогне в момента. За съжаление в България ние имаме Министерство на туризма, което от много време насам, откакто съществува, се занимава предимно с маркетинг. Разбира се, като държавен орган, първата работа на министерството е регулация и контрол. Но и от бранша, и ние като експерти считаме, че има много детайли в областта на туризма, които биха могли да спомогнат за неговото развитие.
По статистически данни тази година ние имаме пълен зимен сезон, но това, което извади министърът е, че 80% от приходите, генерирани от туризъм, са от вътрешен туризъм. Което не изпълнява основната за икономиката на туризма функция да представлява износ.
Зимните ни курорти се справиха изключително добре, тъй като, слава Богу, в голяма част от тях количеството допълнителни услуги, които се предлагат в дестинациите, успяват да елиминират липсата на интерес заради липсата на сняг. Има много туристи, които въпреки липсата на сняг посетиха нашите зимни курорти, защото в тях има много инициативи, много допълнителни услуги, които те могат да ползват, експлоатирайки природните дадености на нашите прекрасни планини.“
Какво трябва да направи държавата, за да подкрепи бранша и имат ли студентите по туризъм интересни идеи, ще научите от видеоматериала.