Големите проблеми на държавната помощ в ситуация на такава криза са, че има добро намерение, системата се зарива с много пари, но поради ред обстоятелства на администрирането на тези пари, те пристигат изключително бавно. Без икономически растеж, ще има клиентелизъм и корупция.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" икономическият и политически анализатор Кузман Илиев, коментирайки мерките от страна на държавата в условия на COVID-19. "Вижте например трудовия пазар: едни 750 млн. лв. са похарчени по мерките "60 на 40", "80 на 20", даже още 600 млн. лв. предстоят, но тази заетост, която се генерира, е изкуствена. Тя зависи, докато има нови инжекции и заливане. Ако не работи икономиката, която да генерира приходи, това зависи единствено само от допълнителните инжекции", убеден е икономистът.
По думите на Кузман Илиев държавата има дефицит от около 5 милиарда. "Тоест сметката започва да не излиза. Тези, на които помагаш, те де факто не могат да генерират приходи, с които да съществуват. Задържаш ги, те обаче не могат да генерират приходи, с които да си плащат данъци и осигуровки. И ти трябва да им помагаш. И в един момент, като ти самият нямаш с какво да им помагаш, започваш да се обръщаш към дълг", разясни настоящата икономическа ситуация у нас Кузман Илиев.
Експертът е убеден, че има режим на несигурност какво предстои, което от своя страна парира инвестициите, а това респективно води до неясноти около икономическия растеж в бъдеще. "В момента кризата се лекува с мерки, които целят да увеличат търсенето в икономиката. Истината е, че не можеш да работиш, не можеш да създаваш стоки и когато ти само даваш пари без насреща да има добавена стойност като стоки, продукти и услуги, които да водят до естествен икономически растеж, се получава една куха структура, която е изключително зависима от дълга. Това е дългосрочно задлъжняване и респективно усещане за вдигане на данъци", отбеляза още икономическият анализатор.
Как се възстановява политическо доверие в условия на криза - целия разговор с Кузман Илиев гледайте във видеото.