Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Корупция: Украйна бие България. Какво да поправим? (ВИДЕО)

01 септември 2022, 18:00 часа • 20464 прочитания

България е на 78-мо място (от 180 страни), в глобалната класация на международния "Индекс за възприятие на корупцията" за 2021, а в Европа страната ни се нарежда на последно място в класацията. Миналата седмица двама полицаи загинаха в Бургас и неведнъж чухме, че вината за тяхната кончина не е просто един автобус, а корупцията.

Мой гост в "Студио Actualno" е Тихомир Безлов, главен експерт в Програма "Сигурност" на Центъра за изследване на демокрацията. Автор на многобройни доклади и изследвания свързани с корупция, организирана престъпност, трафик на хора, наркотици, проституция и др.

Ще ни убие ли корупцията?

Когато правим класации и се сравняваме с други страни, ние трябва да отчитаме реалностите и да се опитаме да променим това, което може да се промени, а просто да се говори за корупция по всякакъв повод и да си представяме, че в рамките на един мандат на правителство ще решим проблема.

Можем ли да обясним корупцията с бедност?

Ако сравните данните на различни подобни изследвания, определено може да се види взаимовръзка между богатство на съответната страна и ниво на корупционни практики. Има и изключения разбира се, ако сравним Естония с Италия ще видите, че в много по- богата Италия корупционните практики са много повече от тези в Естония. Ако попитате естонците, те ще ви кажат: "Ние сме изключително заплашени от Русия, не можем да си позволим да крадем".

Но като цяло страните, които са намалили рязко нивата на корупция са страни с бърз икономически растеж.

Едно от големите предизвикателства е как точно може да се измери корупцията. Реалната корупция не се измерва само с това дали давате пари на полицая, а се гледат високите нива, където има сделка между двама, която не е прозрачна, не е публична.

Ако погледнете богатите страни в Европа - там няма корупция на ниските нива. Обикновено големите проблеми са свързани с корпоративни интереси, които чрез своите лобита променят политика.

Трагичният със загиналите полицаи инцидент в Бургас

Там темата има няколко "парчета"

1. Рискът, ако това се бе случило през деня. Ако на спирката имаше хора.

2. България безспорно е една от страните, които са входна точка към "богатата" Западна Европа. Общо са три: Испания, Италия и Ние с Гърция. Тук може да не се остават много бежанци, но вече и в София си имаме "Малкия Бейрут" до бул. "Мария Луиза".

3. Още една тема е нивото на заплащане на полицейските служители. При едно наше европейско изследване 2015г. установихме, че българските служители на реда са най-недоволни от възнагражденията си, въпреки че не бяха най- ниско платени. В онези години имаше промени в структурите на МВР - накратко: Едни служби следяха други и беше много трудно да се проправят "канали".

Как Украйна се мобилизира и от една страна с високи нива на корупция успява да се сплоти и да действа организирано?

Кое е "хапчето", което да вземе България? Вижте в разговора:

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес