Зеленият сертификат за COVID-19 да се обяви за противоконституционен и да се отмени - за това настояха граждани в средата на ноември. Представители на Гражданска инициатива "Свобода за всеки" и "Български родителски централен комитет" са подали жалба в Административния съд - София град срещу заповедта на министъра на здравеопазването от 3 ноември 2021 г. (вижте цялата заповед ТУК).
За да разберем дали има нарушени нормативни актове от Actualno.com потърсихме адвокат Милен Пенев, който да ни преведе пред сложните дебри на правото.
Адвокат Пенев, кои според вас са нарушените нормативни актове в българското законодателство с прилагането на т.нар. зелен (ваксинационен) сертификат?
Заповедта на министъра за прилагането му нарушава сериозно количество нормативни актове: Закона за защита от дискриминация, Закона за хората с увреждания, Закона за висшето образование, Закона за здравето, Кодекса на труда, българската Конституция, самият регламент на ЕС за въвеждането на сертификатите плюс международни договори в областта на човешките права.
Подробности за конкретните правни нарушения можете да прочетете в Lex.bg.
В своя анализ казвате, че зелените сертификати не са законосъобразни и противоречат на въпросните нормативни актове. Какво може да бъде противодействието при това положение?
Ситуацията е сложна, тъй като е установена порочната практика министърът на здравеопазването на всеки няколко седмици да отменя своята текуща заповед с наложени мерки и да я заменя с нова, която обикновено има доста сходно съдържание. По този начин всеки опит да се обжалват заповедите на министъра се обезсмисля, тъй като докато съдът успее да се произнесе по същество или даже да бъде насрочено първото заседание по делото, заповедта вече е отменена. Съдът използва аргумента за отпаднал правен интерес и прекратява делото.
Начини на противодействие все пак има. Единият е да се обжалва прекратяването и да се търси произнасяне на съда по отменената заповед, тъй като тя е породила последици за периода си на действие. Ако се стигне до решение, което установява незаконосъобразността на някоя от отменените заповеди, това ще бъде важен съдебен прецедент. Другата възможност е Народното събрание да приеме промени в Закона за здравето, които да премахнат извънредните правомощия на здравния министър и с това проблемът да се реши генерално.
Сезиран ли е до момента Конституционния съд , като се има предвид, че тези текстове от закона си вървят още от времето на 45-ото Народното събрание? Ако не е защо и кой би могъл да го направи?
Съответните текстовете на Закона за здравето, които отвориха пътя към лесно обявяване на извънредна епидемична обстановка и предоставиха огромна власт на министъра на здравеопазването, бяха атакувани пред Конституционния съд от президента на България през миналата година. За съжаление Конституционният съд не уважи искането на г-н Радев и разпоредбите останаха в сила. Двама съдии обаче, Таня Райковска и Атанас Семов, изразиха особено мнение, което аргументираха подробно. Те ясно посочиха, че здравният министър изземва правата на законодателя и с това се нарушава принципа на разделение на властите. Подкрепям тяхното становище.
Споменавате, че се надявате Народното събрание ще коригира текстовете в Закона за здравето, които позволяват административен произвол. Кои текстове позволяват подобен произвол и как би могъл да бъде прекратен?
Промените следва да бъдат в две насоки - ограничаване на правомощията на министъра на здравеопазването да налага епидемични мерки и въвеждане на изричен текст, че Ковид ваксинацията е напълно доброволна, без дискриминация и принуда. До този момент доброволността е залегнала изрично единствено в заповед на министъра. А тези заповеди, както стана ясно, често се променят."
По въпроса за зелените сертификати разговаряхме и с адвокат Виктор Костов. Припомнете си мнението му в този материал.
Интервю на Тодор Беленски