В "Отговорите със Спасиана Кирилова", седмичното обзорно предаване на Actualno.com, говорим за случаите, в които работодатели не плащат редовно или въобще заплати на журналистите, които работят в техните медии.
Фирма "Розенфелд и Ко", която държеше ТВ+, две години не плащаше заплати на журналистите и още не им се е издължила и то след изрични предписания на Инспекцията по труда. Инспекцията по труда в Стара Загора (където е седалището на фирмата) води дело срещу "Розенфелд и Ко" за неплатените заплати на журналистите. Отделно няколко служители на фирмата са я осъдили в отделни дела за неплатените си трудови възнаграждения, но запорираните сметки на фирмата се оказват празни и пак хората не могат да си получат парите.
За тези и други случаи разговаряме с журналиста Чавдар Стефанов, който е работил в ТВ+ и е потърпевш, и с Иван Радев член на УС на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ).
Чавдар Стефанов предлага със законодателни промени да се създаде гаранционен фонд за медии и журналисти:
"Проблемът с неплащането на журналисти е системен и трябва по някакъв начин да се локализира в България в законен начин. Трябва да се промени законът. Не може един хирург да оперира само след като има специална правоспособност. И не може един журналист или един издател на медиа, който се занимава с всичко, с всякакви неща, изведнъж да създаде медиа и то безотговорно. Без да го интересува. Журналистите са хора, които са трупали опит, знания. А ги използват като ябълки и чушки в един плод зеленчук. Никаква сигурност не им дават. Големият проблем е именно в законодателството. Например вие имате апартамент, който отдавате под наем. Искате поне 2-3 хиляди евро например залог да не повредят нещо. Когато един човек получи право да издава медиа, особено национална, трябва да му се иска гаранционен фонд. 50, 60, 100 хиляди, които да служат при негов фалит да заплати на журналистите. Да даде увереност на журналистите".
Ето какво каза Иван Радев:
"За съжаление има какво много да се желае като журналистическа солидарност. Виждаме, че подобни дела, подобни случаи не се отразяват широко в медиите. Добре е, че правите този разговор сега, защото много медии си казват: Всъщност това е нормален търговски спор, трудовоправен, водят се много такива дела, защо трябва да му обърнем внимание, много хора не си получават заплатите. Но всъщност ние като журналисти знаем колко е важно обществото да не остава без медии и без журналисти. Колко е важно за демокрацията да съществува този сектор, защото има хора, които се опитват да внушат точно обратното – че едва ли не няма вече нужда от журналисти, цялата информация е в интернет и постове в социалните мрежи да заместят медиите.
Опитите да се дискредитира професията са на много високо ниво, така че единственото ни противодействие е да се подкрепяме, да говорим за тези случаи. И да мислим какви са механизмите за по-добра защита".
Още – във видеоматериала.