Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ивайло Калфин за Actualno.com: Държавата не можа да спаси банковия сектор от разправата на двама души

29 юни 2014, 09:00 часа • 74948 прочитания

Ивайло Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. Завършва първо Френската гимназия, а по-късно и ВИИ „Карл Маркс“ (сега УНСС), откъдето взима първата си магистърска степен по „Международни икономически отношения“. Почти 10 години по-късно седнах отново на студентската банка – в Университета в Лофбъро, Великобритания, където се дипломирах като магистър по международно банкиране, казва той.

Калфин е народен представител в 37-мо, 38-мо и 40-то Народно събрание; член на комисиите по бюджет и финанси и външна политика (1995 - 1997 г., 2000-2001 г. и 2005 г.). В периода между 2005 и 2009 г. е вицепремиер и министър на външните работи в кабинета на Сергей Станишев.

На изборите за Европейски парламент през 2009 г. Калфин води листата на „Коалиция за България”. Между 2009 и 2014 г. е евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Говорител по бюджетните въпроси на парламентарната група. Член на комисиите по бюджети, бюджетен контрол и промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент и др.

Ивайло Калфин е сред учредителите на гражданското движение „Алтернатива за българско възраждане” (АБВ). В събота (28 юни) движението проведе учредителна конференция като партия. По време на събитието бившият външен министър сподели няколко думи специално за Actualno.com:

На първо време - честито (преобразуване в партия)!

Благодаря.

Какви са първите стъпки, които ще предприемете вече като партия?

Първите стъпки са свързани с актуалната ситуация в нещата. Тя е изключително критична и това, което правят основните политически сили според мен, е много вредно. Да не кажа абсурд.

Абсолютно не приемаме договорката, да не кажа съглашението, между ГЕРБ, БСП и ДПС да назначат правителство, което след това да работи и като служебно правителство. Това противоречи първо на Конституцията и второ тук отново се размиват отговорностите и то в период, в който е много важно кой какви отговорности носи.

На второ място всички тези призиви, които чуваме от господин Борисов (Бойко Борисов – бел.ред.) за сключване на споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) са абсурдни и ние ще им се противопоставим. Смятаме, че няма основание за това нещо.

България има достатъчно опит от споразумения с Международния валутен фонд и трябва да направим всичко възможно да избегнем подобен режим. Мислим, че има достатъчно ресурси в държавата.

Защо отново се заговори за споразумение с МВФ, според Вас?

Споразумението с Международния валутен фонд може да дойде, ако страната изпадне в тежка финансова и икономическа криза. Страната ни не е изпаднала в такава, въпреки абсолютната неадекватност на институциите по отношение на банковата система.

Това, което трябва да стане, е поне правителството и изпълнителната власт веднага да подадат оставка, да дойде друго, което да се занимава по-адекватно с банковата система. А Международният валутен фонд би дошъл, ако се стигне до някакъв срив в българската икономика, който може да се избегне.

А защо го предлага господин Борисов само може да гадаем... Едното е защото той предвижда нещо такова, отново казвам, въпреки че това напълно може да се избегне. Или второто защото ще му е по-лесно да участва в управление, в което, както си спомняме в България, има един комисар тук и представител на Международния валутен фонд, който казва всичко, а правителството отказва да поеме всякаква отговорност за провежданата социална и икономическа политика. Това просто е недопустимо.

Коментарът Ви за случващото се в банковата система през последните седмици?

Това в една банкова система, която по принцип е стабилна, каквато е българската, може да се случи само при изключително слаби институции.

Можеше да се очаква това нещо при тази политическа и институционална криза, която е през последните седмици. Сигурно ще избие нанякъде. Видяхме двама бизнесмени, които започнаха публично да се ритат и атакуват.

Държавата не само, че не успя да предпази банковия сектор от тази публична разправа между тези двама души, но и я засили. Тук имам предвид действието и бездействието на правителството, на прокуратура, на медии, на МВР, на Централна банка, на КФН. Въобще всички институции показаха – поне по първия случай към Корпоративна търговска банка, неадекватност и недостатъчна адекватност. Не е изненада, че има следващ на конвейра.

Това нещо е избежимо. И балансите, и финансите на българската финансова система в момента, доколкото ми е известно, са добри. Те могат да се разстроят единствено с подобни атаки.

Остава въпросът дали правителството и въобще тези институции от незнание и некадърност, бих казал, или съвсем съзнателно подкопават финансовата система.

Каква е идеята и защо се прави всичко това (атаката към банковата система) и има ли други печеливши, освен „двамата бизнесмени”?

Теоретично печеливши от банкова криза, която може да доведе до отмяна на валутния борд, са тези, които биха искали с хиперинфлация да си изчистят дълговете. Това обаче има огромна цена за гражданите и за населението.

Точно за това са българските институции да не го допуснат. Няма причина зорлем от нищо ние да си направим финансова криза.

Коментарът Ви за действията на ДАНС и МВР около вчерашната ситуация с ПИБ?

Това е смехотворно. Първо е смехотворно, че вчера за банковата криза се обяснява министърът на вътрешните работи, което е абсолютно неприемливо. И на второ място, ако ДАНС и МВР са решили да се поинтересуват през кои медии, откъде и как минава източването на банковата система, сигурно трябва да се поинтересуват и за Корпоративна търговска банка преди две седмици, когато те не проявиха подобна активност.

Покрай всички проблеми по-малко се говори за следващия български еврокомисар. Кой трябва да е той?

Българският еврокомисар трябваше да се знае в момента. Всички страни знаят кои са им кандидатите за еврокомисар и се договорят – и то не от днес и вчера, когато беше избран господин Юнкер (Жан-Клод Юнкер беше номиниран за председател на новата Европейска комисия – бел.ред.).

Отпреди това две седмици и повече се водят преговори за ресор, който да се получи. Ние все още нямаме идея кой да бъде български комисар. В тази ситуация, в която едното правителство си отива и след това идва служебно правителство, очевидно е, че това трябва да бъде консенсусна кандидатура. Само че не виждам усилия от никого да направи такова нещо. В резултат на което тази политическа сила, на която й се падне – това най-вероятно ще бъде служебното правителство, ще бъде тази, която ще посочи българския еврокомисар. Не е нормално това нещо.

Кристалина Георгиева доколко е приемлив кандидат?

Кристалина Георгиева е един добър комисар, който има и добре реноме в Европейската комисия.

Това, което е дразнещо за мен, е че вместо от България да се вземе решение, за пореден път отвън ни побутват, подканят, подсещат кой да бъде българският еврокомисар. Дали Кристалина Георгиева или някой друг – това решение трябва да дойде от България.

По-рано днес стана ясно, че строежът на морската част на „Южен поток” е спрян заради подаден иск. Имате ли повече информация за това кой е подал този иск и колко време може да се забави проектът?

Не, нямам представа още за това нещо.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес