Избори след изборите. Партиите ще трябва да селектират правилно своите коалиционни партньори, да изберат приоритетите си, така че изборите сега започват.
Кой с кого ще се коалира?
Защо е толкова ниска избирателната активност?
Ще имаме ли управление?
В Студио Actualno ни гостува бъдещето на България. Не буквално, но ни гостува млад политолог - Иво Илиев. Той е председател на Студентския клуб на политолога и наш колега - редактор в Actualno.com.
Има ли начин за мнозинство в парламента?
Всички знаем мъдростта, че утрото е по-мъдро от вечерта, но в този случай ще се окаже, че утрото май не е по- мъдро от вечерта. На този етап има множество математически сборове, които могат да дадат бройката 121 депутати - тази заветна бройка, за едно коалиционно управление, но трябва да признаем, че зад който и да е от тези математически сборове не стои каквато и да е политическа логика.
Да поздравяваме ли ГЕРБ? Те обичат победите.
ГЕРБ се завръщат на сцената като победители, но тази победа от моя гледна точка е пирова победа. Ако погледнем как оттук насетне ще протичат евентуални преговори за съставяне на правителство - това е дълъг процес. Дългият им политически опит може да им помогне в процеса на преговори, но ясни партньори на ГЕРБ за управление все на този етап като че ли няма.
Подкрепа за правителство не означава задължително участие в коалиция, може да бъде под формата на гласувания, тематични мнозинства, добре познатите ни отсъствия от пленарна зала и т.н. Последната четворна коалиция даде урок на политиците, че 121 не са достатъчни, така че според мен трябва да се търси много по-голяма подкрепа.
На чия “врата” могат да “почукат” ГЕРБ? Възможен ли е вариант ГЕРБ и ДПС да са в ново управляващо мнозинство, с помощ от още някой?
Отново виждаме фрагментиран парламент, с липса на какъвто и да е консенсус по някои основни теми, които да ги доближат дори минимално до така необходимото мнозинство за излъчване на коалиционно управление. Ако трябва да ти отговоря на въпроса “Какво следва оттук насетне?” Този отговор трябва да го дадат политиците. Помним, че в един от последните дни на кампанията Делян Добрев от ГЕРБ заяви в интервю, че ще търсят подкрепа в свои естествени евроатлантически партньори, които той назова - ДПС и ДБ, защо изключи ПП тогава, няма как да знам, спомена ареста на лидера им Бойко Борисов…
Дали под външни влияния, основани на евроатлантически ценности може да се сформира кабинет?
Неведнъж в последните години се е споменавало за наличие на външен натиск, който е предопределял съдбата на дадени коалиционни управления. Дори и последната четворна коалиция бе обвинявана в това, че е съставена под външен натиск. Рано е още да говорим за подобни влияния.
Кои са тези 60%, които не излязоха да гласуват?
В Студентския клуб на политолога и в различни младежки структури обсъждаме този въпрос, защото ние като млади хора отдавна сме си казали, че нямаме моралното право да не участваме в политическите процеси, да не сме с ясна позиция, да не проявяване интерес към тези въпроси, които ни касаят толкова пряко. Чисто поколенчески нямаме правото да не участвме в тези процеси и не разбираме защо не се гласува. Може би хората с повече житейски опит са наистина уморени, не е изчезнало усещането за този неприключил преход, което продължава в много български съзнания да битува, като мисъл.
Ще има ли нови избори или на всяка цена трябва да имаме редовно правителство?
Вижте мнението на един млад политолог в интервюто!
Интервюто е заснето на 3 октомври, 2022 г.