Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историк: Нашето общество се стреми към авторитаризъм (ВИДЕО)

22 май 2023, 19:30 часа • 7491 прочитания

Какво се случва днес със страната ни? Ще се опитаме да анализираме през погледа на историята. Историята ни познава много събития на самоубийствени актове, когато българи убиват българи.

Така Борис-Михаил прави покръстването, такова е избиването на богомилите, избиването на селяните в Дуранкулак, възстанали срещу данък десятък през 1900 г. Всичко това се отразява в политиката ни. Ако има две различни партии - те са били като на война, понякога са се избивали буквално. А когато има съглашателство, веднага се съзира предателство. А предателства е имало. След това комунистите и народният съд, лагерите в Белене край Ловеч. Зверствата там и смазващият държавен апарат отново са примери за това как българи са избивали българи... и сега се чудим защо не могат политиците да си говорят. По темата за историческата еволюцията на България, повтаряемостта на историята ни, диктаторите - управниците, които сякаш си просим...

В Студио Actualno е Радослав Илиев историк и анализатор. С него коментираме:

Защо се самоубиваме? Особеност на времената или на нравствеността ни?

Разделяне на богати и бедни - това ли е в основата?

Имаме ли нужда от диктатор? Това ли искаме?

И още...

"Учудвам се, че тази галерия от примери в създанието на голяма част от нашите съграждани би стояла като пример за конфликтност, подобна на съвременна, в която разговорът е проблематизиран. Не би трябвало разговорът, възможността за подадена ръка, да бъдат проблематизирани. Комуникация значи общо място, а най-важното, дори при спорещи страни, е да се създава общо място", коментира Радослав Илиев. 

"Борбата между класите е моторът на историята", заключва той и допълва:

"Аз обаче си мисля, че има нещо друго. Овластеният човек, независимо от коя класова прослойка е, вече придобива друга психология - не просто на човек от обществото, а на човек, който до вчера част от суверена, той вече оглавява и се възприема като лидиращ този суверен. Той придобива друга персоналност... Тази озлобеност е, това изкривено самомнение... той вече обладава психологията на властническо лице, а това лице има един главен приоритет - удържа на собствената си власт".

"Всички по-главни имена, които се изучват в историята от 1878 г., се израждат до авторитаризъм - режимът на пълномощията на Батенберг, Стамболовия режим, Фердинандовото управление, 19 май - преврата, 9 септември - Вълко Червенков, Живков. Има едно заподозряване, че нашето общество се стреми към авторитаризъм", категоричен е историкът.

Какво следва? Повтаря ли се историята?

Къде се намираме в нашето историческо узряване?

Роби ли сме - след столетия под робство - византийско, турско...?

Отговорите на тези въпроси - вижте във ВИДЕОТО:

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес