Темата в Студио Actualno днес е руската хибридна война срещу България.
1. Минавал ли е камиона-бомба за Кримския мост през страната ни?
ОЩЕ: Над 79 млн. лв. дължи на НАП собственик на фирмата, нарочена за камиона-бомба на Кримския мост
2. Казусът с Елеонора Митрофанова и първото заседание на 48-ия парламент.
3. Купуваме ли всъщност руски втечнен газ?
Наш гост е Илиян Василев - дипломат с голям опит. Посланик е на Република България в Русия от 2000 до 2006 г. в последствие включен в "черния списък“ на руското външно министерство със забрана да влиза в Русия. Автор на множество статии и анализи в посока икономика, финанси, енергетика и др.
Безспорно е установено от нашите служби, че взривеният на Кримския мост камион никога не е бил на територията на Република България. Не е ли достатъчна тази реакция на премиера Донев?
Това не е пиеса с едно действие. Тези атаки от Русия тепърва ще ескалират и тепърва ще се развиват. Какво стана - премиерът по някакъв начин реагира, на следващия ден обаче от Москва дойдоха нови информации. И вместо да си зададем въпроса "Кое е в основата на тези атаки?", ние реагираме със снишаване, прокуратурата се самосезирала, изобщо цялата държава в стрес и паника, от това че някой в Москва кихнал.
Казвате, че Кремъл ще си постигне целта – разединен и неспособен за действия български политически елит. Защо му е на Кремъл да се занимава с една малка България?
Всичко е в контекста на руската енергийна седмица, в която Путин фактически даде разяснения за стратегическия контекст на атаките срещу България, а именно - той предлага на Турция да пренасочи потоците от "Северен поток" 1 и 2. Очевидно нещата с Германия са приключили, затова насочва количествата към Турция, където да се направи европейски газов хъб. За цялата тази идея обаче България му е критично важна заради "Турски поток". Ако проследите последните изказвания на Румен Радев и на шефа на "Булгартрансгаз", има неща, които много подозрително съвпадат. Затова трябва една разединена България, която изпитва чувство на вина именно, че е допуснала някакъв терористичен акт, който е пълна измислица. Ако си спомняте, ние направихме "Турски поток" след подобно чувство за вина, че сме спрели "Южен поток", което пак беше пълна измислица. Доброволно Борисов се съгласи да играе тази игра с Путин.
Трябва ли Елеонора Митрофанова да присъства на първото заседание на 48 -то Народно събрание? Какво значение има това?
Не е работа на протокола да даде покана на съответния посланик. Това е въпрос на политика. Щом сме дали агреман и Митрофанова е в България, няма как протокола да решава проблемите на представителността на руската държава. Единствения въпрос тук е защо МВнР не извика руския посланик Митрофанова и да връчи протестна нота? Това не беше направено. Абсурдността на ситуацията е, че ако започнете да ограничавате руският посланик - да не го каните на срещи и т.н. - ми той няма работа в България, по-хубаво е тя да бъде помолена да напусне, това е начинът на действие. Сега стигаме до ситуация, в която Бойко Борисов заплашва, че като победител на изборите той няма да влезе в българския парламент, за да започне неговата работа, защото руския посланик можело да бъде по това време там. Това е пълен абсурд.
Внасяме ли втечнен руски газ?
Може ли цената на природния газ да бъде още по- ниска?
Вижте цялото интервю с Илиян Василев, определящ себе си като един добре информиран русофил: