Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономистът Михаил Кръстев: Харчовете на сляпо биха предизвикали сериозна криза (ВИДЕО)

25 февруари 2021, 16:00 часа • 10774 прочитания

Стъпките за възстановяването на икономиката след криза не са една и две, но трябва да се появи достатъчно политическа воля, за да бъдат наложени.

Това заяви в предаването "Студио Actualno" икономистът от Съвета за икономически и публични политики, Михаил Кръстев, коментирайки разпределянето на публичните финанси в условия на COVID-19.

"Става дума за стъпки като замразяване на размера на минималната работна заплата. Увеличението сега е свързано с минималната работна заплата и плащанията в бюджетния сектор, а частният сектор - този, който държи икономиката - страда. Ние се върнахме към нивата на БВП от 2018 година, но тогава минималната работна заплата беше 480 лева, а сега тя е 650 лева", отбеляза Кръстев. По думите му трябва да се помисли и за данъчни облекчения на бизнеса, както и за намаляване на административната тежест. "Разбира се, трябва да се подпомагат и най-уязвимите групи. Може да се помисли сериозно в тази посока за въвеждане на необлагаем минимум. Тоест това са неща, които без да се товарят работещите сектори в икономиката, да се помогне на останалите, които имат нужда от помощ. Това трябва да е стратегията на всяка власт - независимо коя е тя", заяви икономическият експерт. 

Михаил Кръстев е на мнение, че харчовете на сляпо биха предизвикали много сериозна икономическа и финансова криза. "Виждаме много популистки послания в малкото, но все пак налични програми на политическите партии, които се обявяват за изборите. Политиците нямат изгода да възпират тези популистки импулси, ето защо е много важно хората да осъзнават, че именно популизмът е нещото, което най-много ги застрашава в условията на такава криза", подчерта още икономистът.

Михаил Кръстев посочи, че имитирането на дълг от страна на кабинета "Борисов 3" не е страшен процес в макроикономиката. "Става въпрос за това, че българската държава продава ценни книжа и получава средства срещу тях при определена доходност. Ние виждаме, че в момента бе сключена една сравнително добра сделка при имитирането на последните емисии държавен дълг. Това е нещо, което в действителност е похвално за настоящото правителство. В крайна сметка това зависи много от макроикономическата рамка, в която се намира една държава", каза Кръстев. Той подчерта, че строгата фискална дисциплина в добрите времена дава резултати в лошите.

Целия разговор гледайте във видеото.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес