Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Година след Капитолия: Либералната демокрация е по-уязвима от всякога

06 януари 2022, 10:00 часа • 4975 прочитания

Точно на 6 януари 2021 г. д-р Искрен Иванов, преподавател по политология в СУ ”Климент Охридски” и гост преподавател в университета в Остин, Тексас, пристига в Тексас. Вечерта, в деня на обсадата на Капитолия, си пуска си новините и остава учуден от това инициирано събитие заради туитовете на Тръмп.

За д-р. Искрен Иванов обсадата ще остане като петно в американската история на дългогодишната им демокрация. Реакцията на хората в Тексас е била единодушна и са заклеймили привържениците на Тръмп, твърди той. За тях подобен акт на насилие и посегателство срещу американската демокрация е недопустимо и категорично са застанали срещу хората, които са се опитали насила да влязат в Капитолия - символът на американската демокрация.

Д-р Искрен Иванов припомня, че за дълбоко консервативен щат като Тексас, който дълги години е бил бастион на републиканската партия, същата партия, излъчила Тръмп за президент, са били дълбоко разочаровани от републиканците.

Макар и Доналд Тръмп преди няколко дни да се изказа, че Twitter е позор за демокрацията и не бива да работи в САЩ, Иванов е учуден от това, че Twitter и други социални мрежи са блокирали бившия Президент на САЩ.

“Факт е, че Тръмп имаше значителна роля в събитията около т.нар обсада на Капитолия и не може да бъде отречено. Заради случилото се, безпрецедентно в историята на САЩ Тръмп е президентът с два импийчмънта.”

Политологът не смята, че е редно една социална мрежа, каквито и правила да има тя, да блокира акаунта на когото и да е било. Дори и на политик. А ако се погледне световната карта - САЩ са с най-развитата либерална демокрация и излиза, че едва ли не, Twitter чрез дейността си ограничава свободата на словото там. Затова Искрен Иванов определя действията от страна на социалните мрежи в разрез с принципите на демокрацията.

Действията на Тръмп, според Иванов, са продиктувани от желанието му за втори мандат и неговата кампания е с постоянни туитове е целяла да легитимира политиката си.

За политолога, сегашният президент на Америка - Джо Байдън публикува в рамките на нормалното и приемливото в социалните мрежи. Ако се направи анализ на съдържанието им ще се види, че интензивността и количеството публикации, направени от Тръмп, са в пъти повече от тези на Байдън.

“Но ако се направи съпоставка на това, което казва Тръмп и Байдън, ще видим, че на Байдън са доста по-стойностни, защото съдържат конкретни насоки, политики и послания, които са кратки, но ясни. Тръмп се нуждаеше от повече думи и речи, за да изкаже онова, което иска.”

За това, според д-р Искрен Иванов, стратегията на Байдън е много по-успешна.

Докато политологът е бил на посещение през 2019 г. във Вашингтон е имал възможността да се срещне със сенатори от Републиканската и от Демократическата партия, които тогава са давали публична пресконференция. Той им е задал въпроса дали вярват в мита за руската намеса в американските избори и те независимо от своята партийна принадлежност, са отговорили, че не вярват в тази теза. По-скоро смятат, че победата на Доналд Тръмп се дължи на огромната поляризация в американското общество.

За политолога, поляризацията е фатална, защото ще доведе до възможността чужди сили да влияят на политическия процес в страната. А либералната демокрация е по-уязвима от всякога. Случилото се в Капитолия е поука за всички американци, които смятат, че либералната демокрация е неуязвима.

Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес