Темата за влияние на лобиски интереси зад решенията на Европейския парламент ни звучи познато. Европарламентът ухае на български парламент, но при нас няма самопризнания и разследвания. За доверието в ЕП, за компромисите, на които се надява България във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост и преговорите за Шенген в Студио Actualno ни гостува евродепутатът Петър Витанов.
Проблем ли са емисиите на въглищните централи?
Въпросът има няколко аспекта - краткосрочен, средносрочен и дългосрочен. В дългосрочен план всички всички въглищни централи са проблем, те произвеждат близо 50% от въглеродните емисии, за това се правят тези усилия да се трансформира европейската икономика и енергетика за да “цапа” по- малко. 12 държави вече са се отказали от въглищните си централи, има още 12 или 13, които са поставили краен срок, мисля че България е единствената, в която въпросът е плаващ. Ако говорим за краткосрочен план, не само не са проблем, а в момента гарантират енергийната сигурност не само на страната ни, а и на съседните държави. Оснобено след конфликта в Украйна ролята на България в региона като балансьор на електроенергия е много голяма, за това не можем да си позволим да извеждаме в момента от експлоатация инсталации.
Германия отваря въглищна централа - ние затваряме. Асоциацията на вносители на въглища съобщава, че търсенето на въглища в Германия се е увеличило с 16%. Въз основа на тези данни - толкова ли е невероятно да искаме отсрочка по темата в ПВУ?
При Германия е по-разбираемо поради фактът, че повече от половината икономика се захранва на газ и когато газовите доставки се намаляват, те търсят алтернативни. Колкото до предоговарянето - трябва да сме наясно, че това са цели, които се гонят. Трябва да сме наясно, че Европейският съюз дава пари за тези реформи, трябва да сме наясно, че 26 държави изпълняват тези реформи и затварят мощности. От тази гледна точка самостоятелното предоговаряне на България би било много трудно. ЕК казва, че е може да се преговаря, само ако има обективна невъзможност за изпълнение на ПВУ, заради форсмажорни обстоятелства, които към момента сякаш липсват. Има и нещо друго. Всички тези държави в съвета трябва да се съгласят, че България може да предоговори плана си и тук идва казуса: "Как ще накараме една държава от региона, която е направила своите компромиси, изяла е солта както се казва (свързана с недоволството на индустрии и синдикати) да подкрепи България?"
Шенген - какво и кой ни спира?
Какви разкрития да очакваме още покрай Катаргейт?
Вижте отговорите на тези въпроси в пълното интервю с Петър Витанов: