Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергиен експерт: Още купуваме горива от руски петрол, поскъпването се забавя с причина (ВИДЕО)

05 март 2024, 19:30 часа • 10339 прочитания

От 1 март рафинерията на "Лукойл" в Бургас официално спря да работи с руски нефт. Това се случи с отпадането на т.нар. дерогация, която позволяваше на България да продължи да работи със суровината, въпреки европейското ембарго от края на 2022 година. За да коментира в Студио Actualno поканихме енергийния експерт Явор Куюмджиев, който беше заместник-министър на икономиката в правителството на Сергей Станишев и депутат от БСП в 42-ото Народно събрание.

Защо не се случи рязкото поскъпване на горивата?

С този въпрос започна разговорът, като причината според Куюмджиев е една:

"Търговците можеха да купуват безпрепятствено руски петрол до края на миналата година, след това процентът спадна на 40, а от първи март - изобщо не могат да купуват руски петрол. Това, което купуваме на бензиностанциите, все още е руски петрол. До края на декември се купуваше такива количества, които да им стигнат за повече от два месеца". Още: След дерогацията на "Лукойл": Българската петролна и газова асоциация уверява, че няма да има шоково поскъпване на горивата

По думите му сега предстои да се види какво ще се случи когато свърши руският петрол. Според него вдигането на цените обикновено закъснява с 2-3 седмици, защото той трябва да се преработи, има технологични процеси и чак тогава ще излезе на пазара.

"Трудно мога да си представя, че конкуренти на "Лукойл" ще влязат с по-ниски цени. Наблизо няма много големи рафинерии - румънската и сръбската, но те работят със световни цени на петрола, няма логика да бъдат по-евтини от "Лукойл", прогнозира Куюмджиев.

По думите му "по жълтите павета има слухове, че собствениците на рафинерията са изкарали много пари от дерогацията". Още: Денков: Има риск от повишаване на цените на горивата, но не и от недостиг (ВИДЕО)

Продажбата на "Лукойл"

По темата с евентуалната продажба на рафинерията на "Лукойл", Куюмджиев заяви:

"Странно е, че министърът на финансите първи започне да говори за интерес за продажбата на частна компания. Той откъде знае? Това би трябвало да е конфиденциална кореспонденция между собственика на компанията и потенциалните купувачи."

"В Италия се случи така че Лукойл много бързо продаде активите на една кипърска офшорка. Кой стои зад кипърската офшорка? Никой не знае. Възможно е това да е отново "Лукойл". Опитаха се да направят подобна схема, но не знам какво ще стане", коментира още експертът.

Кой ще купи активите на "Лукойл" в България - вижте във видеото.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес