Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Христо Христев: Президентската република позволява по-лесното прокарване на корупция (ВИДЕО)

31 август 2022, 13:19 часа • 23591 прочитания

Слави Трифонов излезе с предложение за национален референдум България да стане президентска република? Изключвайки политическите доводи на “ЗА” и “ПРОТИВ” ще се опитаме в следващия разговор да отговорим на въпросите:

Какво означава президентска република?

Какви са президентските републики?

Как може България да стане президентска република?

Гост в "Студио Actualno" е доц. д-р Христо Христев. Преподавател по право на ЕС в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, доктор по публичноправни науки и право на ЕС от Университета на Нанси, Франция. Кавалер на Ордена на академичните палми на Френската република.

Какво е управлението във Франция?

Обичайно в доктрината Франция се определя като полупрезидентска република. Т.е. в приетия от френската конституция модел на управление формирането и дейността на правителството зависи в значителна степен от това кой е президент на републиката. Президентът на Френската република се избира пряко за период от 5 години. Респективно негово правомощие е да назначава министър-председателя и правителството. Нарича се полупрезидентска република поради зависимостта на правителството от парламента. Пълната власт на президента (условно) може да се прояви тогава, когато той и мнозинството в парламента са от една и съща политическа партия.

Дори някои политолози и юристи във Франция шеговито казват, че Франция е изборна монархия, поради това, че целия обществен и политически живот е концентриран във фигурата на президента.

За презиентска парламентарна република определящо е как се формира правителството - дали се формира с вот от парламента или се назначава от президента. Във всяка демократична държава законите се гласуват от парламента.

Предимства и недостатъци на това България да стане президентска република?

Да бъдем класическа парламентарна република има своите предимства и слабости. Тези слабости виждаме в момента, когато имаме политическа криза, разпиляване на вота между голям брой политически партии, невъзможност да се формира устойчиво мнозинство.

Причините за тази криза не бих казал, че са недостатъци на конституционната уредба, а по скоро много високата степен на корупция в българското общество, а от там в политическата система и в управлението.

Когато е на лице ендемична корупция, която е код на поведение в българското общество - няма особено значение дали ще е парламентарна или президентска република. Даже бих казал, че президентската република позволява в по-голяма степен прокарването на корупционни интереси поради концентрацията на властта в една фигура.

Доближава ли се до диктатура президентската република?

Това е друга тема. Когато в едно общество нямате устойчива демократична култура, съществуването на едноличен модел на формиране и функциониране на излълнителната власт винаги крие в себе си риск от прикрит авторитарен режим или откровена диктатура.

Избирателна система

Мисля, че ако сме изправени пред проблема политическа криза, невъзможност да се консолидира мнозинство в рамките на Народното събрание, то трябва да се ориентираме към изменения в избирателнста система. Нямам предвид да се въведе класическа мажоритарна система, но са възможни различни решения:

Възможно е да се мисли за смесена система по модела от 1990 при изборите за Велико народно събрание. 1/2 от народните представители по класическа мажоритарна система, 1/2 по класическа пропорционална.

Възможно е да се мисли по модел на гръцката или италианските избирателни системи, които са пропорционални, но дават определени бонуси на първата политическа сила, за да гарантират стабилно мнозинство.

Възможно ли е с референдум да се въведе президентска република? Какво може да направи Велико народно събрание? Вижте целия разговор във видеото!

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес