Европейската прокуратура със сериозно разследване за това има ли фалшиво измерване на емисии на въглероден диоксид. Колко милиони се спестяват от енергийни дружества като не купуват квоти засега е невъзможно да се изчисли, но се говори за десетки милиони.
Центърът за изследване на енергията и чистия въздух показва, че въглищните централи са причинили 11.8 млрд. евро загуби заради разходи в здравеопазването и всяка година между 8 и 12 хил. души умират заради праховите частици. Това допълнително ни прави заинтересовани като данъкоплатци. По темата разговаряме в Студио Actualno с Борислав Сандов, бивш министър на околната среда и водите.
"Когато опеделен брой предприятия имат много по-малко вредни емисии от други, това би трябвало да светва определена лампа и да стартират проверки... Надявам се, че Лаура Кьовеши ще стигне докрай. Тя познава региона и начина, по който тук се шмекерува. И след като видно българските институции не вършат тази работа, то когато са накърнени интересите на европейския данъкоплатец, тя има право да прави такива разследвания и да повдига такива обвинения", заяви Сандов.
"Това са предприятия, за които стои конкретно един човек. Той се нарича консултант, но е публична тайна, че Христо Ковачки е собственик. Явно е добре пазен от различни институции", категоричен е бившият министър.
"Има европейски правила доколко можеш да замърсяваш, има норма. България заради спецификата на лигнитните въглища, които имат голям процент сяра, е получила малко по-високи нива, но дерогацията казва "вие получавате по-високи нива, но не може да ги надвишавате". След като България продължава да надвишава тези по-високи нива от европейските, ЕК може спокойно едностранно да отнеме тази дерогация и тогава бихме били в много по-тежка ситуация, свързана със затваряне на тецове".
Какво още сподели Борислав Сандов - вижте във видеото!