По темата с преместването на "Паметника на съветската армия" (ПСА) чухме много мнения от историци и политици, които допълнително поляризираха и без това разделеното ни общество. Общество, в което има пострадало поколение от комунистическия режим, за което има паметник на жертвите на комунизма. Общество, в което има поколение, израснало с комунистическия режим и желаещо да запази тази история. Трябва ли да се гордеем, трябва ли да се срамуваме като общество от тази история? По темата сякаш не чухме достатъчно експерти - архитекти, които имат отношение към паметниците, символите и към лицето на града. Експерти, които може би ще ни дадат гледна точка, която да ни обедини. В търсене на тези мнения в Студио Actualno поканихме арх. Дора Иванова от "Фондация Бузлуджа".
"Проблемът е много по-сериозен от това дали трябва да се премахне или не този паметник. Трябва да бъде направена цялостна концепция за решение на проблема, защото такъв очевидно има...", заяви арх. Иванова.
Тя даде пример с Берлинската стена, символ на разделението, пред която наскоро имаше жива верига против премахването на последните парчета от нея:
"Тези символи, които са разделяли, всъщност могат да бъдат обекти на памет, а паметта не задължително е гордост. Може да има различни гледни точки и всички са верни. Това е ценното и това е демократичният прочит на историята".
По думите ѝ, "няма лоша история, но от нас зависи какви поуки ще извлечем от нея": "Всяка една държава сама трябва да реши как да прочете историята си", смята тя.
"Премахването на монументи не ги интерпретира, то изтрива история, което е още по-сложно. Би било чудесно да има повече информация за тези паметници - обективна информация, която представя различни гледни точки", каза още в Студио Actualno Дора Иванова.
Целият разговор вижте във ВИДЕОТО: