Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Аргументите на президента срещу промените в Конституцията са неубедителни : Доц. Борислав Цеков в “Отговорите“ (ВИДЕО)

11 януари 2024, 19:30 часа • 13285 прочитания

Аргументите на президента да атакува в Конституционния съд (КС) промените в Конституцията, особено в частта за служебното правителство, според мен са неубедителни. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“ бившият депутат от НДСВ, юрист и доктор по конституционно право доц. Борислав Цеков:

Още: Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон

Ведомствен интерес

“На първо място очевидно президентът има ведомствен интерес, защото са засегнати единствено въпросите, които пряко се отнасят до президентската институция, а блести, така да се каже, с отсъствието си централният въпрос в тези конституционни промени, именно за съдебната власт, за това деконструиране на Висшия съдебен съвет (ВСС) на практика на три органа. Всичко това предизвика много остра полемика и критичните бележки на гилдийните организации, на професионалната общност, неправителствения сектор, бяха концентрирани по този въпрос. Той отсъства от мотивите на президента.

Още: Тошко Йорданов: Заедно с „Възраждане“ сезираме КС за промените в Конституцията

Служебното правителство по дефиниция не е правителство на президента, не е инструмент за президентско управление. Трябва да има необходимата дистанция. Президентът не е носител на допълнителна власт по конституция. Той е неутрална власт, арбитражна власт.

Пряко президентско управление

Но в последните две години имахме няколко служебни правителства, които всъщност се трансформираха в инструмент за пряко президентско управление. И узурпиране на изпълнителна власт от президента, каквато Конституцията не му отрежда. Видяхме едно кадруване от портиера до министъра, в специалните служби, в митниците, в държавния стопански сектор и къде ли не. Отделно се поемаха дългосрочни ангажименти за държавата, нещо, в което служебните правителства трябва да са много сдържани. Или ако пристъпват към такова нещо, както беше правителството на Стефан Софиянски, то трябва да е опряно на широк политически консенсус в парламентарните партии. Тогава беше точно така, беше начертана пътна карта под егидата на президента за излизане от онази криза. Това беше възложено, съобразно този консенсус, на онова правителство, а не своеволно действие на тогавашния президент и на служебното правителство.“

Още: След искането на Радев: Конституционният съд се заема с промените в основния закон

Опасно ли е депутати и министри да имат и друго гражданство, освен българско и подходящи кандидатури за конституционни съдии ли са номинираният от ПП-ДБ съдия Борислав Белазелков и номинираната от ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова? Това, както и коментар за всички промени в Конституцията, ще намерите във видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес