Лиу Хъ е бил император на китайската династия Хан по време на епохата Юанпин. Той бил назначен за император от министъра Хуо Гуанг през 74 г. пр.н.е.
След 27 дни той е свален от трона, освен това е изключен от официалния списък на императорите. Общо служителите на двореца привели 1127 примера за лошо поведение като доказателство за импийчмънт, пише Heritage Daily.
Бившият император е принуден да живее в изгнание, където умира на 33 години. Това се случва през 59 г. пр.н.е. Самият Лиу Хъ оставя 16 съпруги и 22 деца. Той е погребан в гробницата на маркиза на Хайхун, разположена в северната част на Синдзян в Дзянсу.
Археолозите го открили през 2011 г. По време на разкопките са намерени около 20 000 артефакта. Неговата гробница е една от най-добре запазените на Западна Хан (206 г. пр.н.е. – 24 г. сл.н.е.). Тя е с най-интегрираната структура, ясно оформление и пълна система за жертвоприношения. Съдържа най-големия брой реликви, които могат да се похвалят с най-голямото разнообразие и майсторство в Дзянсу.
Сред реликвите, включително артефакти от злато, бронз и нефрит, археолозите открили счупен лакиран параван и възстановили два портрета. Смята се, че единият от тях е най-ранният портрет на Конфуций, намиран някога в Китай. Открити са и повече от 5000 бамбукови листа с конфуцианска класика, което показва разпространението на ученията на Конфуций преди повече от 2000 години. Версията на Ци на Аналектите на Конфуций, която била изгубена преди около 1800 години, е открита в бамбуковите листа.
Подобни превратности може да са го лишили от императорска слава, но откритите в гробницата реликви разказват различна история, разкривайки величието на една династия. Съкровището от златни предмети е най-голямата единична партида, намирана някога в гробница на династията Хан, и е доказателство за богатите златни запаси на династията.
Това е и единствената гробница с място за погребение на колесница в южната част на река Яндзъ. Били открити пет добре запазени конски превозни средства, всяко от които съдържало по четири жертвени коня, което показва, че собственикът е принадлежал към висшите ешелони на династията Хан.
Лиу, маркизът, е бил внук на император Ву, чието управление поставя началото на просперитета на династията Хан, за което се смята, че е същото като управлението на първия император от династията Цин.
„За да научи за император Цин и неговата династия чрез археологически артефакти, човек може да се обърне към Теракотената армия. В гробницата Хайхунхоу обаче нямаше много артефакти за задълбочено изучаване на император Ву“, казва Ян Джун, изследовател в Института за културни реликви и археология на провинция Дзянси и водещ археолог.
ВИЖТЕ ОЩЕ: 6-те най-емблематични артефакта от древния свят