Два научни екипа едновременно съобщиха за успеха на генна терапия на вродена глухота при деца, свързана с дисфункция на белтъка отоферлин. За предварителните резултати на клиничните изпитания във Великобритания, Испания и САЩ обяви в съобщение до пресата компанията Regeneron. Китайски изследователи също са представили своите данни на 30-ия годишен конгрес на Европейското дружество за генна и клетъчна терапия в Брюксел ESGGT 30th Annual Congress (доклад OR86), за тях разказва изданието MIT Technology Review.
Глухотата е най-разпространеното сетивно разстройство, засягащо повече от 450 милиона души. В 70 процента от вродените случаи и в една четвърт от тези, развити при възрастни, то се дължи на генетични причини. Между един и три процента от децата, родени глухи, имат дефект в гена на отоферлин – белтък, който участва в превръщането на механичната звукова стимулация на космените клетки на кохлеята в нервни импулси. Тази форма на заболяването се нарича автозомно-рецесивна несиндромна глухота от девети тип (DFNB9).
ОЩЕ: Какво води до загубата на слух?
Подразделението Decibel Therapeutics на американската компания Regeneron е разработило геннотерапевтичния препарат DB-OTO. Той съдържа работеща версия на гена на отоферлин върху аденоасоцииран вирусен вектор под контрола на специфичния Myo15 промотор, който осигурява експресия на гена само в зададения тип клетка. Клиничните изпитания на фази I/II CHORD, наборът за които продължава, прилагат препарата интракохлеарно (вътре в кохлеята) на деца под 18 години във Великобритания, Испания и САЩ, страдащи от DFNB9 (общо са планирани 22-ма участници).
В съобщението за предварителните резултати се говори за първия пациент на възраст под две години, чието лечение се провежда от изследователите в университетската болница в Кеймбридж под ръководството на Манохар Банс. Шест седмици след приложението на DB-OTO при детето се появила реакция на звукови стимули.
Аналогичен препарат са разработили учени от университета Фудан под ръководството на Шу Илай. Те също използвали аденоасоцииран вирусен вектор и промотора Myo15. Поради големия размер на гена се наложило той да бъде разделен на две части, заредени в различни вектори, които се рекомбинират след въвеждане в кохлеята (подробно описание на разработката на препарата AAV1-hOTOF и експериментите с животни е достъпно на ресурса biorXiv).
В пилотните изпитания AAV1-hOTOF е приложен на десет китайски деца с DFNB9. На конгреса Шу представил резултатите на пет от тях на възраст до шест години. При едно от тях слухът не се възстановил – изследователите отдават това на предишния придобит имунитет към аденоасоциирания вирус.
Другите четири деца, които не са чували нищо по-тихо от 95 децибела преди лечението, след няколко седмици започнали да чуват добре при 50–55 децибела, което съответства на 60–65 процента от нормалния слух и им позволява да чуват нормален разговор. Майката на едно шестгодишна пациентка разказала, че периодично забелязва как момичето само изключва кохлеарния имплант, поставен по-рано за корекция на слуха, когато играе с връстници.
ОЩЕ: Опасните причини за шум в ушите
Освен Regeneron и университета Фудан, с разработка на генна терапия за DFNB9 на основата на аденоасоцииран вектор се занимава и компанията Akouos, която принадлежи на Eli Lilly. Ако изпитанията на тези препарати приключат успешно, технологията може да се използва за създаване на геннотерапевтични средства срещу други видове вродена глухота.