Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В търсене на изгубеното наследство на Александър Македонски: Разкопки на Омирови герои

17 ноември 2024, 09:15 часа • 22943 прочитания

Древният град Еге в Гърция, където се намират царските гробници, датира от VII век пр.н.е.; той става първата столица на Македония, след като няколко села се събират в град през V век пр.н.е. Еге в крайна сметка е изместен от новата столица Пела през IV век пр.н.е., но запазва статута си на духовен дом и гробница на македонските царе, припомня Ancient Origins.

Еге се изгубва за историята

И двете селища са частично унищожени от Рим през 168 г. пр.н.е. след битката при Пидна, когато Македония е окончателно победена, и свлачище, което погребва по-старата столица през I век. Името Еге престава да се използва и оцелява само в устни легенди, докато папируси и избледнели пергаменти разказват за бившия град на царе.

Сянка от бащата на Александър Македонски. Къде е Филип?

Само близката раннохристиянска базилика, изградена от камъните на древните руини, бележела забравеното място. През 20-те години на миналия век на някогашната югоизточна страна на македонския царски дворец гръцки бежанци от района на Евксинския понт (Черно море) в Мала Азия основават село Вергина, а падналите камъни са използвани за издигане на новите къщи.

Разкопките в това, което се оказва градът основател на династията Аргеади (наричани още Темениди), датират от 60-те години на XIX век, когато френският археолог Леон Хьози, финансиран от Наполеон III, разкрива македонска гробница до село Палатиция – „малките дворци“, име, което намеква за предишното му значение, въпреки че погрешно се смята, че това е мястото на древния град Вала.

Входът на музея и гробниците във Вергина. Rufus210 / Public Domain

През 30-те години на миналия век Константинос Ромайос, професор по археология в Солунския университет „Аристотел“, разкрива още една гробница, но до 1948 г. археолозите все още не са определили местоположението на Еге.

Между 1958 и 1975 г. разкопките в района са разширени, а проф. Манолис Андроникос, ученик на Ромайос, в крайна сметка се убеждава, че така наречената Голяма могила, Мегали Тумба, трябва да съдържа гробниците на македонските царе. Но британският историк Никълъс Хамънд пръв изразява идеята (1968 г.), че древните руини, разположени между Вергина и Палатиция (а не тези в град Едеса), всъщност са на изгубения град Еге – твърдение, което не е прието веднага.

Откриването на града на царете

След първоначалното разочарование през 1977 г., когато през центъра на могилата е прокопан тунел и са отстранени около 1699 куб. м пръст и докато се подготвя рампа за достъп по югоизточния периметър за работата, планирана за следващия сезон, Андроникос се натъква на две царски гробници. Гробници I и II първоначално са били погребани заедно под една ниска могила с гробница II в центъра. През следващата година наблизо е открита Гробница III. Андроник разкрива това, което сега се нарича „Гробницата на Филип II“, бащата на Александър.

Фасадата на Гробница II. Panegyrics of Granovetter (Sarah Murray) / Flickr / CC BY-SA 2.0

Скъпоценните предмети, открити вътре, подсказват на Андроникос, че в „монументалната камера на смъртта“ на Гробница II, „положен върху изтънчен смъртен одър от злато и слонова кост, Филип II е бил „предаден, като нов Херакъл, на погребалната клада“ заедно със своя скъпоценен златен венец“ (който включва 313 дъбови листа и 68 жълъда).

В Голямата могила на Еге Андроникос открива около „четиридесет и седем пълни или почти пълни стели“ (възпоменателни каменни плочи), датиращи от втората половина на IV век пр.н.е. След смъртта му през 1992 г. светилищата на Евклея и Кибела, акрополът и огромният некропол с гробове, датиращи предимно от ранната желязна епоха (1000 – 700 г. пр.н.е.), и североизточната порта са разкрити, заедно с царския дворец, който сега се смята за най-голямата сграда в класическа Гърция.

Венецът, с който се смята, че е погребан Филип II Македонски. Rjdeadly / CC BY-SA 4.0

Заемащ 3833 кв. м, той е три пъти по-голям от атинския Партенон. Археолозите са разкрили крепостни стени, светилища и общо над 1000 идентифицирани гроба. Разкрити са общо около 500 могили, обхващащи над 900 хектара между Вергина и Палатиция, и те разкриват мащаба на древния град, който, заедно с предградията е обхващал около 6500 хектара.

Смъртта на Филип II

Преживял множество битки, схватки, обсади и враждебни съюзи срещу себе си, смъртта на Филип е внезапна и неочаквана. Възнамерявайки да покаже на гръцкия свят своята впечатляваща подобрена религиозна столица Еге с нейния революционен дизайн на дворец, който би се виждал отдалеч, Филип е прободен на сватбата на дъщеря си Клеопатра през 336 г. пр.н.е. Това е „грандиозно, разтърсващо света събитие“. Разкриването през 1977 г. на това, което мнозина смятат за негова гробница, е не по-малко драматично и е наричано „откритието на века“.

Погребението на Филип е наблюдавано от потъналия в скръб, или може би тихо въодушевен, нов цар Александър Велики. Костите му, изглежда, са били измити в подражание на ритуалите, описани в „Илиада“ на Омир, при които останките на Ахил са били подготвени по подобен начин, преди да бъдат натопени във вино и масло. След кремацията костите внимателно са събрани и поставени в 24-каратов златен сандък, или ларнакс, с тегло 11 килограма, по подобие на погребалните ритуали на Хектор и Патрокъл, и те вероятно са били покрити с мека лилава кърпа. Но откриването на следи от редкия минерал хунтит и тирийско лилава (порфира) намекват, че Филип всъщност може да е бил кремиран в сложна погребална маска.

Златният ларнакс, в който се смята, че са останките на Филип II. Harrygouvas / CC BY-SA 4.0

Сега ново изследване твърди, че пурпурното наметало вероятно е свещеният „хитон“, или туника, на Александър Македонски – находка, която може да промени историческото разбиране на артефактите, свързани с известния завоевател. Нещо повече, изследването на Антонис Барциокас твърди, че новите находки в Гробница II предоставят повече доказателства, че тя може да принадлежи на Филип III Аридей. Последният е полубрат на Александър Велики и поема трона след смъртта на завоевателя, макар и само номинално, тъй като му липсва реална власт. (Вижте още: Свещеният хитон на Александър Македонски: Уникални находки в Царските гробници на Вергина)

Над корниза са открити останките от кости на четири коня – в нещо, което, изглежда, е било пречистващ огън. Заедно с два меча и сариса, те били оставени да се разлагат в (сега срутена) структура от кални тухли над гробницата. Някои учени смятат, че останките включват конете на убийците на Филип и/или прочутите му колесни коне. Още веднъж това би следвало погребалните ритуали, описани от Омир за Патрокъл. Македонската погребална традиция, която ясно следва героичен модел, може да е повлияла на Платон, когато той пише своите Закони, които очертават идеалното погребение в идеализирано състояние.

Гробни дарове за цар воин

Това, което някои учени смятат за забележително погребално притежание на Филип, предоставя свидетелство за цар воин: меч в ножница и къс меч, шест копия и пики с различна дължина, два чифта наколенници, предпазен нашийник освен церемониален щит („напълно неподходящ за предпазване от ударите на битка“, според Андроникос), броня и внушителен железен шлем с някогашно перо. Въоръжението е представително за воин. Пред саркофага в главната камера са открити останките от дървено канапе, украсено с пет (от четиринадесет най-накрая възстановени) миниатюрни релефни фигури от хризелефантин, за които някои смятат, че представляват семейството на Филип II.

Защо Александър Македонски не е завладял Рим и щеше ли да има Римска империя?

Уинтроп Линдзи Адамс от университета на Юта казва през 1980 г., че съдържанието на преддверието на гробница II е „от решаващо значение за идентифицирането на царя в основната камера“. И съдържанието е завладяващо; то включва скитски златен горитос (дървен калъф за лък и стрели, използван предимно от скитите в края на VI – началото на II век пр.н.е.), стрели (били открити седемдесет и четири) често с отровен връх и компактен мощен скитски композитен лък. Това подсказва за жена воин. Горитосът заедно с изящните предмети от главната камера на гробница II сега са изложени в Археологическия музей във Вергина.

Разкриване на самоличности

Остеоархеологичните проучвания на костите на двамата индивиди от гробница II довеждат до противоречиви заключения. Но както се посочва в доклада на Теодоре Антикас от университета на Вашингтон от 2014 г., „...останките са били проучени недостатъчно и/или погрешно интерпретирани, предизвиквайки дебати сред археолози и антрополози в продължение на повече от три десетилетия“.

За щастие през последните тридесет години станахме свидетели на значителен напредък в биоархеологията. Антикас обяснява, че от 2009 до 2014 г. остеологични и физикохимични анализи, подкрепени от компютърна томография и рентгенови изследвания, са предоставили теории относно възраст, пол, палеопатология и морфологични промени в костите, които сега са каталогизирани с 4500 снимки.

Диадема, за която се предполага, че е на Евридика II Македонска. Mmurp105 / Public Domain

Въпреки че разследванията използват най-новите инструменти в науката, от които по-ранните изследвания не са се възползвали през 80-те години, технологията все още не е сложила край на дебата. През 2008 г. и преди високонаучната аутопсия от екипа на Антикас през 2014 г., гръцкият историк д-р Милтиадес Хацопуло обобщава предишното изследване: „Въпросът беше засенчен от прибързани съобщения, търсенето на публичност, политически програми и дребни съперничества“.

Археолози откриха храм, в който Александър Македонски е бил провъзгласен за "божествен"

И все пак Голямата могила в Еге, построена от слоеве глина, пръст и скали и изхвърлена от неизвестни ръце, работещи под все още неназован владетел, изглежда, е защитила някои от най-добрите си тайни от историци и грабители, както и от мародерстватана гали и нахлуващите римляни, които отнесли всичко, което могли, в Италия след поражението на Македония. Без съмнение има още много за откриване.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес