Повече от десет години археолозите не можеха да разберат на какво са се натъкнали. Немарливо отношение към погребенията? Това е странно за египтяните. Кървав ритуал, за който се носят само легенди? Но преди това нямаше научни доказателства.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Отрязани и сортирани
На югоизточния бряг на Средиземно море, където делтата на Нил се простира като корени на дърво, се намира един от най-интересните археологически обекти от древността – Тел ел-Даб’а. Преди хиляди години тук е бил град Аварис. В края на Средното царство той за известно време измества могъщия Мемфис и става столица на Египет.
Разкриха как е бил направен небесният диск от Небра
Ето защо вече няколко десетилетия учени от различни страни са привлечени тук като магнит в търсене на нещо ново, непознато досега. Късметът понякога им се усмихва. През 2011 г. група специалисти от Австрия и Германия открили три плитки ями под руините на един от дворците. А в тях – човешки ръце.
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Практически с всички образци бил проведен остеологичен анализ. Резултатите били донякъде озадачаващи. Останките били ясно систематизирани. В първата яма имало ръце с дланта нагоре, във втората – надолу, а в третата имало само една, много по-малка от останалите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Освен това безименният ѝ пръст бил забележимо по-къс от показалеца. От което заключили, че това са женски останки. Възрастта – от 14 до 22 години. Не по-стари. Костите били напълно оформени, но без признаци на свързана с възрастта дегенерация.
Всички ръце били положени в една и съща позиция – с „широко разтворени пръсти“, се казва в доклада. Кой и най-важното – защо е трябвало да прави нещо подобно? Австрийско-германският екип търси отговора почти петнадесет години.
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Julia Gresky et al. / Scientific Reports, 2023
Миролюбиви като никои други
Първото нещо, което им дошло на ум, били последици от прилагането на древноегипетския наказателен кодекс. Отрязването на ръцете е било форма на наказание за определени престъпления. Например кражба. Не е тайна, че това все още се практикува в някои страни и в наши дни.
Историците обаче категорично се противопоставили на тази версия. Например египтологът Васим Ел-Сиси настоява, че обществото от онова време е било много по-цивилизовано, отколкото мнозина са склонни да мислят.
По думите му максималното наказание под формата на осакатяване е налагано само на онези, които са извършили прелюбодеяние. Обикновено им отрязвали върха на носа. Що се отнася до ръцете, те не били пипани в никакъв случай. Обяснението е повече от прагматично: защото египтянинът е бил преди всичко работна сила.
Лишете земеделец или строител от ръцете му, и всичко е загубено.
Според колегата на Ел-Сиси – историка Джалал Шалтут – цивилизацията на Древен Египет е била една от първите, установили принципите на човешките права. Ето защо толкова бързо се установявали отношенията между владетеля и населението и обществените норми.
Те се наричали „Маат“. На тяхна основа тогава се формира неразрушима дворцова йерархия и твърда административна, политическа и религиозна структура.
Също така, отбелязва Шалтут, едно от най-важните е било правото на живот. Оттук – и почти пълното отсъствие на човешки жертвоприношения. Ако в зората на египетската цивилизация все още имало изолирани случаи, то после тази практика бързо изчезнала.
В същото време теоретиците предложили да се обърне внимание на богатите рисунки на дворците и гробниците на великите фараони, тъй като в тях доста често се срещат сцени, изобразяващи отрязани ръце.
Дълг на всеки
Екипът, работещ в Аварис, се заинтересувал от това. Скоро се родила алтернативна версия: отрязването на ръцете е било военен ритуал. Но откъде „хуманните“ египтяни са наложили такъв ужасен ритуал?
Уликите били намерени пак в йероглифите. Всички изображения, в които воини представят отрязани ръце на фараона, датират от строго ограничен период – XV-XVI династия.
Тогава могъщият Египет се оказал под игото на чуждоземци. В царството нахлули войнствените хиксоси – номадски племена от семитски произход, предци на съвременните араби и евреи. През XVII век пр.н.е. те напуснали родния си край – територията на Леванта – и се придвижили на югозапад.
Именно хиксосите основават новата столица – Аварес. Те донасят технологии – колесници и по-модерни оръжия. И в същото време обогатяват местния култ със свои специфични ритуали. По-специално „златото на честта“.
Всеки уважаващ себе си воин – ако имал късмета да оцелее – бил задължен да представи на владетеля отсечените ръце на победените врагове. Освен това само десните били символ на сила и мощ. А господарят на свой ред дарявал своя верен васал със златни мъниста. Най-големите смелчаци имали цяла огърлица на гърдите си.
Прилича на истината
Хипотезата на пръв поглед е повече от убедителна. Но учените от Германия и Австрия все още имали съмнения.
„Всички данни трябва да бъдат внимателно проучени и проверени. Информацията – както сега, така и преди много хиляди години – е била преди всичко средство за формиране на убеждения“, обяснява преди година Изабел Кревекер член на експедицията и доктор по археология.
Представете си изненадата на нея и колегите ѝ, когато наскоро стана ясно, че зловещият ритуал не е измислица. Антрополозите направили допълнителни анализи и установили: „ръцете били отделени от телата внимателно, но не с брадва или друго подобно грубо оръжие, а много изкусно“.
Не отстъпва по величие на храма в Луксор: археолози откриха уникален храм на Птолемеите
„Вижда се, че това е деликатна, внимателна работа, извършена в името на ритуала“, гласи заключението на експертите.
Освен това ръцете били отрязани в рамките на 24 – 48 часа след смъртта. Ако пръстите можели да се разперят, то вкоченението все още не било настъпило.
Оказва се, че археолозите наистина са видели „златото на честта“ в древните Аварес. Въпреки това, за да се каже с пълна увереност, „необходими са много допълнителни изследвания“, успокояват участниците в разкопките. Следователно окончателното разгадаване предстои.