Новосибирски учени изясниха кога и защо древните китайци са започнали да употребяват кучета в храната си.
Оказва се, че в VIII-XIX хил. пр.н.е. кучетата били ритуална жертвена храна, което било свързано с това, че според представите на древните китайци кучето трябвало да им бъде верен другар и спътник дори след смъртта, пише Газета.ру.
Жертвоприношенията на кучета и поставянето им в гробовете на починалите са получили широко разпространение в Китай през XVI–XI в. пр.н.е.
"В този период широко се прилагали така наречените складиращи ями. Изкопавала се яма, в която се поставяло кучето, а отгоре – покойникът. Интересна е и възрастта на такива кучета. Китайските археолози изучили костни останки от няколко паметника и изяснили, че основно това са били животни от 3 месеца до година и половина. Младата възраст навежда на мисълта, че те едва ли са възприемани като пазачи, а по-скоро са били жертвени животни, предназначени за духовете на това място", пояснява Мария Кудинова, водещ автор на изследването.
Първите археологически свидетелства за опитомяването на кучетата и употребата им като храна се отнасят още към периода VIII-XIX хил. пр.н.е. Според Кудинова кучетата са служили на древните китайци като пазачи и компания, включително след смъртта, за което свидетелстват откритите останки от животни в гробовете на хора, както и в жилищата.
Освен това останки от кучета са намирани в специални съдове, което говори за тяхното използване в качеството на ритуална жертвена храна.