За първи път учени от Университета в Хонконг са успели да снимат варианта Омикрон на коронавируса, става ясно от публикация на сайта на научната институтация.
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Изследователите са направили електронна микрофотография на клетки (Vero E6) в бъбрека на маймуна, заразена с Омикрон. На нея те са видели увреждания с подути везикули, съдържащи вирусни частици. При голямо увеличение учените успели да различат струпване на характерни сферични обекти с короновидни шипове на повърхността им.
По-рано Школата по хигиена и тропическа медицина към Лондонския университет е установило, че според математически модел, изграден от международен екип от учени, вариантът Омикрон на COVID-19 се разпространява два пъти по-бързо от Делта варианта. Получените резултати потвърдиха ранната хипотеза за по-бързо предаване на вируса от човек на човек. Все още обаче не е ясно с какво точно е свързана скоростта на разпространение: с повишената заразност на новия вариант на коронавируса или със способността му да избягва имунен отговор.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Снимка: Professor John Nicholls, Clinical Professor of Department of Pathology; and Professor Malik Peiris, Tam Wah-Ching Professor in Medical Science and Chair Professor of Virology, School of Public Health, HKUMed; and Electron Microscope Unit, HKU.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!