Тъмната кожа се е появила при предците на хората от Африка зарази заплахата от това да получат рак на кожата под въздействието на големите дози ултравиолетови лъчи, се твърди в статия, публикувана в сп. Proceedings of the Royal Society B, предаде РИА "Новости".
"Чарлз Дарвин е смятал, че вариациите в цвета на кожата не се влияят от приспособеността към околната среда, а други изследователи не са разглеждали рака като фактор на естествения подбор в процеса на еволюцията. Клиничните данни на хора, страдащи от албинизъм, особено в Африка, доказват, че смъртта от рак може да е играла голяма роля в ранния стадий от човешката еволюция, като важен фактор за появата на кожа, богата на тъмния пигмент еумеланин" - пояснява Мел Грийвс от Института за изследване на рака в Лондон, предаде БТА.
Цветът на кожата се определя генетично, тоест за появата на чернокожи хора по време на естествения подбор са се утвърдили мутации, благодарение на които в кожата се образуват големи количества от кафявия пигмент еумеланин. А за целта той е трябвало да "оцветява" хората със светла кожа, преди те да са оставили потомство.
Генетични данни показват, че предците на човека с тъмна кожа са започнали да се появяват преди около 1,2-1,8 милиона години в Източна Африка. Преди това, преди 2-3 милиона години те вече са загубили голяма част от косменото си покритие. По всяка вероятност това е станало, за да се предпазят от горещините и, както и най-близките ни "роднини", шимпанзетата, са притежавали светла кожа. Тя 500-1000 пъти по-зле предпазва от рак на кожата, отколкото тъмната.
Грийвс е направил преглед на съществуващите изследвания в търсене на връзка между цвета на кожата и различните заболявания. Той е установил, че при 80% и повече албиноси от екваториалните африкански страни като Танзания и Нигерия на 30-годишна възраст вече се развива рак на кожата. Известна е още връзката между албинизма и рака на кожата при коренното население на други тропически страни като например Панама.
Според учения тези данни показват, че тъмната кожа може да се е появила при предците на африканците заради заплахата от появата на рак на кожата.