Учени за пръв път дешифрираха генома на прародител на туземците в Северна Америка, който е живял преди около 12 600 години, съобщи Франс прес. Получените резултати потвърждават теорията за миграция на хора от Азия, а не от Европа, предаде БТА.
Заселването на Америка все още предизвиква дебати сред учените, макар доминиращата теория да гласи, че по-голямата част от туземното население произхожда от миграционна вълна на племена, дошли от Азия. Те преминали през Беринговия проток преди около 15 000 години, възползвайки се от заледяване, което понижило морското ниво между сибирския бряг и брега на Аляска.
Около 2000 години по-късно на американския континент се появила културата Кловис, кръстена на археологически обект, открит в началото на 30-те години на миналия век близо до град Кловис в Ню Мексико. На обекта са намерени много двустранно обработени остриета на стрели. По-късно десетки други двустранно обработени предмети от кремък са открити на континента.
Човешките кости, изследвани от екипа на генетика Еске Вилерслев от Датския природонаучен музей, са от обекта Анзик в Монтана. Според изследователите те са директно свързани със сечивата от културата Кловис. Открити са през 1968 г. заедно със стотина предмети и вещи, сред които върхове на копия.
Става въпрос за най-древния погребален обект, открит досега в Северна Америка, и за единствения подобен обект от културата Кловис. Там са намерени кости на момче, което било на 18 месеца, когато е умряло. Погребано е през късния плейстоцен, преди около 12 600 години.
Учените дешифрирали цялостния геном на детето, кръстено Анзик-1. Резултатите показаха, че то е по-тясно свързано с автохтонното население в Северна Америка, отколкото с която и да било друга популация хора в света, отбеляза Вилерслев.
Интересно е също, че предметите, намерени край костите на Анзик-1, датират от по-древен период - отпреди около 13 000 години. Освен това сечива са създадени от еленови рога, а това животно се е срещало рядко по онова време. Вероятно става дума за специални ритуални предмети и за наследство, предавано от едно поколение на друго сред ловците и събирачите на плодове, поясниха учените.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".