Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Потомците на Клеопатра оцелели ли са, за да създадат легендарната царица Зенобия?

29 юли 2023, 09:35 часа • 16626 прочитания

Клеопатра VII, последният фараон на независим Египет, има четири деца: Цезарион (от Юлий Цезар), близнаците Александър Хелиос и Клеопатра Селена и Птолемей Филаделф (последните три от Марк Антоний). Но тя има потомци само чрез едно от децата си: единствената ѝ дъщеря Клеопатра Селена, която се омъжва за Юба II – цар на Нумидия и Мавретания.

Вероятно изображение на Клеопатра Селена II, с корона на слон – релефно изображение върху позлатена сребърна чиния, от съкровището от Боскореале, I век пр.н.е. Жан-Пиер Далбера / Public Domain

Смята се, че Селена вероятно е имала две свои деца, след което нейните потомци избледняват в неизвестност. Но двеста години по-късно Зенобия – царицата на Палмира (която завладява Египет през трети век сл.Хр.) твърди, че произхожда от Клеопатра. Възможно ли е потомците на Клеопатра да са живели, да са процъфтявали и оцелели, за да предизвикат нейния древен враг Рим?

Как дъщерята на Клеопатра оцеля…

Като съпруга на Юба Клеопатра Селена управлява неговото царство Мавретания (недалеч от дома на предците на Юба в Нумидия). Това е стратегически съюз за Юба, тъй като Селена на практика е част от императорското семейство – тя и нейните братя и сестри са отгледани след самоубийството на майка им от любимата сестра на Август, Октавия, която също е и тяхна мащеха (съпруга на баща им Антоний).

Бронзов бюст на Юба II, около 20 г. пр.н.е., Археологически музей в Рабат. Françoise Foliot / CC BY-SA 4.0

Клеопатра Селена, която се омъжва за Юба някъде между 25 и 19 г. пр.н.е., очевидно управлява със съпруга си. Те превръщат столицата на Мавретания в гръко-римски рай. Клеопатра сече монети от свое име (Юба също се появява на тях) и кръщава сина си Птолемей, който управлява Мавретания след баща си.

Според Светоний Калигула не се отнасял добре с приятелите или роднините си. Това включва първия му братовчед, веднъж отстранен, „Птолемей, син на цар Юба, негов братовчед“, който е „възнаграден за [своето] родство и за… лоялни услуги с брутална смърт“. В случая на Птолемей Калигула го убива „не по друга причина, освен че, когато давал гладиаторско шоу, той забелязал, че Птолемей, влизайки в театъра, привлича общото внимание с великолепието на лилавото си наметало“. За съжаление той няма отбелязани потомци преди смъртта си в края на 30-те или началото на 40-те години на н.е.

Друзила, Друзила...

Освен Птолемей Юба и Селена може също да са имали дъщеря, вероятно на име Друзила. Тацит записва Друзила като „внучка на Клеопатра и Антоний“, която се омъжва за Антоний Феликс, освободен от император Клавдий (също внук на Антоний) и прокуратор на Юдея. Еврейско-римският историк Йосиф Флавий съобщава, че Феликс е бил женен за друга Друзила, дъщеря на царя на Юдея Агрипа I.

Уилям Хогарт, Павел преди Феликс, 1752 г. Друзила е седнала отдясно на Феликс / Public Domain

Дали Тацит е объркал тези две жени с едно и също име? Светоний твърди, че Феликс се е женил за „три царици“, така че е възможно повече от една от тях да се е казвала Друзила – не е необичайно име по онова време. Други твърдят, че Друзила от Мавретания не е дъщеря на Селена и Юба, а тяхна внучка, дъщеря на сина им Птолемей.

Така или иначе, как Друзила, омъжена за римски служител, получава титлата Регина (царица), както я нарича Светоний? Може би се е омъжила за цар след Феликс? Това вероятно е бил Гай Юлий Сохем, цар на Емеса, виден град-държава в Сирия. Семейството привлича международното внимание чрез делата на съпругата на брат му Азиз, също наречена Друзила, гореспоменатата съпруга на Феликс.

Според Йосиф Флавий Феликс се влюбил в Друзила от Юдея и я принудил да се разведе със съпруга си; на свой ред Феликс / би трябвало да се разведе със своята Друзила. Не е пресилено да си представим, че Друзила от Мавретания се е омъжила за бившия зет на Друзила от Юдея. По такъв начин тя ще стане кралица на Емеса. Но докато Уикипедия съобщава, че Друзила определено се е омъжила за Сохем и е имала деца от него, пренасяйки родословието на Клеопатра през поколенията, това твърдение далеч не е доказано.

Тази идея има още по-голям смисъл, ако се вземе предвид потенциалната самоличност на майката на Друзила от Мавретания, дъщеря на Птолемей и внучка на Клеопатра Селена. Доказателствата за съпругата на Птолемей са оскъдни, но, изглежда, името ѝ е (Юлия) Урания. Не е известно много за нея, но френски историк сочи, че името „Урания“ има връзки с управляващата класа на – познайте къде? – Емеса! Ако майката на Друзила е била принцеса от Емеса, щеше да има смисъл дъщеря ѝ да се омъжи в царския клан, от който произлиза майка ѝ.

Твърдения за Клеопатра

Или от първия си брак с Феликс, или от втория си брак със Сохем, Друзила може да е имала деца, наследници на нейната царствена прародителка. Всички деца на Феликс също биха могли да се оженят в царското семейство на Емеса: аристократите на Юдея често сключват бракове с царската фамилия на Емеса (Друзила, дъщеря на Агрипа I, се омъжва за цар Азиз от Емеса). Сестрата на Азиз, принцеса Йотапе, се омъжва за Аристобул, брат на гореспоменатия Агрипа (и познайте как са кръстили дъщеря си? Друзила!).

Клеопатра и Цезар, Жан-Леон Жером / Public Domain

А децата на Друзила и цар Сохем от Емеса много вероятно биха могли да сключат бракове с царската фамилия на съседна Палмира, която се намира на около 160 километра от съвременния Хомс (древна Емеса). Както разказва Барбара Левик в „Юлия Домна: Сирийската императрица, изследване на римска императрица, родена в Емеса“, „Емеса е била тясно свързана със своя просперитет със съседната Палмира“. Двата града вероятно са циментирали своите съюзи с династичен брак; в резултат на това Зенобия, царицата на Палмира, би могла да има Клеопатра като „основател на своята фамилия“, както тя твърди, което е записано в Historia Augusta. Или най-малкото може би съпругът ѝ Оденат произлиза пряко от нея.

В допълнение към твърденията за Клеопатра като прародителка Зенобия пази наследството си живо. Очевидно писателят Калиник от Петра, който вероятно е живял в двора на Палмира, е написал история от десет книги за египетския град Александрия, столицата на Клеопатра, и я е посветил на Зенобия под името „Клеопатра“.

Клеопатра и възходът на царица Зенобия

Свързани или не, има ясни прилики между тези две царици. И Клеопатра VII, и Зенобия са били силни жени лидери, с политическа власт, противопоставили се на обществените норми на своето време и очертали се като могъщи фигури в политически обстановки, доминирани от мъже.

Тези владетелки са предизвикали разширяващото се влияние на Римската империя. Клеопатра се присъединява към Юлий Цезар и Марк Антоний, докато Зенобия повежда бунта срещу римското управление и успешно завладява Египет, преди в крайна сметка да бъде победена от римския император Аврелиан.

Поемайки тези лидерски роли, и двете царици активно популяризират своето културно наследство. Клеопатра VII, като последния фараон на Египет, има за цел да приведе в съответствие традициите на династията на Птолемеите и гръцката култура. Зенобия, като царица на Палмира, подчертава гръцкото влияние в своето управление и се свързва с легендарната фигура на Клеопатра.

Но това, че нарича себе си потомък на Клеопатра, означава ли, че Зенобия е буквално кръвно свързана с нея? Може би това е просто политическа пропаганда, отчасти за да оправдае завладяването ѝ на Египет. Правейки това, тя се представя като истински елинистически монарх и най-могъщата жена от своя период, като царица на държава, която дължи малко вярност на своя западен господар – в този случай Клеопатра.

И двете царици управляват градове, които са кръстопътища на търговията, държат властта сами (а понякога управляват вместо братя или синове) и трябва да се справят с Рим, който посяга на любимата им територия.

Източник: Ancient Origins

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес