Две трети от коралите в северната част на Големия бариерен риф през последната година са загубили естествения си цвят. Това съобщиха учени от Австралийския изследователски съвет, които публикуваха последните данни за състоянието на Големия бариерен риф, предаде БГНЕС.
Според един от авторите на изследването – проф. Тери Хюз причина за явлението е ненормалното повишаване на температурата на водата в океана, което засяга количеството кислород и съответно водораслите, които предпазват коралите, се отделят от тях заради токсична реакция, която самите корали предизвикват.
Според Хюз обезцветяването е засегнало най-малко 67% от коралите в плитките води в северната част на рифа по протежението на около 700 км. За да се възстанови естествения цвят на коралите биха били нужни най-малко 15 години. Това обаче би могло да стане при охлаждане на водата, което не се очаква.
Големият бариерен риф е най-големият в света коралов риф, състоящ се от почти 3 000 отделни рифа и 900 острова. Той е най-големият природен обект, образуван от живи организми. През 1981 г. той е избран от ЮНЕСКО за част от Световното наследство. Миналата година обаче организацията не го включи в списъка на обектите, заплашени от унищожение.