Усложненията, които могат да възникнат при деца след заразяване с британския вариант на коронавируса, са типични и за другите нови варианти, заяви пред ТАСС Александър Горелов, заместник-директор по научната работа на Централния изследователски институт по епидемиология към Руската академия на науките, предаде БГНЕС.
Горелов обясни, че става дума за мултисистемен възпалителен синдром. При различни инфекциозни заболявания е възможно някои предразположени пациенти да изпаднат в състояние, при което цялото тяло реагира с тежко възпаление. Възможно е генетично да сте предразположени към развиване на това състояние, което е много опасно за сърцето, но не само - застрашени са още бъбреците, белите дробове и черният дроб, броят на белите кръвни телца се увеличава.
Горелов отбелязва, че този синдром обикновено се развива две до три седмици след прекарана коронавирусна инфекция при деца, които не са получили адекватна антивирусна терапия в началото на заболяването. "Болестта е изключително трудна за лечение и понякога се налага хоспитализация в интензивно отделение", добави той.
По-рано главният педиатър на Словакия заяви пред националното радио, че британският вариант на коронавируса представлява особена опасност за деца, юноши и младежи на възраст под 21 години. В клиниките на страната расте броят на такива пациенти, при които заболяването, причинено от коронавирус, често протича асимптоматично, но се развива във все още слабо проучено заболяване, което води до обриви по тялото, тежко възпаление на устната лигавица, подуване на краката и кисти по ръцете.
Още: Проф. Иво Петров: Мултисистемният възпалителен синдром де факто е цитокинова буря