Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха вируси от неандерталци в съвременна човешка ДНК

25 ноември 2013, 14:50 часа • 113275 прочитания

Древни вируси от неандерталци бяха открити в съвременна човешка ДНК от учени от Оксфордския университет и университета в Плимут, съобщи Сайънс дейли, цитиран от БТА.

Учените сравнили генетични данни от фосили от неандерталци и други прародители на човека, известни като денисовци, с данни от днешни пациенти, засегнати от рак. Така били открити данни за вируси от неандерталци и денисовци в съвременна човешка ДНК.

Това навежда на мисълта, че вирусите произхождат от наши прародители, живели преди повече от половин милион години.

Резултатите от изследването, извършено с подкрепата на "Уелкъм Тръст Сенгър", ще позволят на учените да потърсят евентуална връзка между древни вируси и съвременни болести като СПИН и рак.

Около 8 на сто от човешката ДНК са изградени от ендогенни ретровируси - ДНК секвенции от вируси, които се предават от едно поколение на друго. Това е част от 90 процента от човешката ДНК с неизвестни функции, която понякога е наричана отпадъчна ДНК.

"Не можем да го обявим за "отпадък", защото все още не знаем какво е, заяви д-р Гикас Магиоркинис от Оксфорд. При определени обстоятелства два "отпадъчни" вируса могат да се комбинират и да предизвикат заболяване. Това бе наблюдавано неколкократно у животни. Установено бе, че ендогенни ретровируси могат да причинят рак, когато са активирани от бактерии у мишки с отслабена имунна система."

Д-р Магиоркинис и колегите му сега планират да изследват тези древни вируси, които принадлежат към вирусите HML2, и да потърсят евентуалната им връзка с рака и ХИВ.

"Реакцията на пациенти, заразени с ХИВ, към вирусите HML2 е свързана с това колко бързо пациентът ще бъде засегнат от СПИН, така че съществува ясна връзка, отбеляза д-р Магиоркинис.

Заразените с ХИВ пациенти са с повишен риск от развитие на рак поради причини, които все още не са разгадани. Възможно е някои от рисковите фактори да са генетични и да се комбинират с вирусите HML2. Те могат да се реактивират при ракови болести и ХИВ инфекции, така че ще е от полза да бъдат взети за мишена от бъдещи терапии."

Резултатите от изследването са публикувани в Current Biology.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес