Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова надежда за лечение на коронавирус

06 април 2020, 21:00 часа • 15353 прочитания

Противопаразитният препарат "Ивермектин" може да се окаже ефективен при лечението на коронавирус, смятат австралийски учени. Препаратът може да унищожи вируса за 48 часа, но засега само в епруветка, се казва в статия на Antiviral Research.

"Установихме, че една доза може да премахне цялата вирусна РНК за 48 часа и дори за 24 тя значително се е съкратила", казва Кайли Вагстаф, която ръководител на изследването.

Учените предупреждават, че изследването е проведено само в епруветка и лекарството трябва да премине изпитания върху хора. Следващата задача ще бъде да се установи ефективната доза. Макар механизмът, по който Ивермектин влияе върху коронавируса да не е ясен, изхождайки от въздействието му върху други вируси може да се направи извода, че той отслабва клетките. В статията се отбелязва още, че прилагането на Ивермектин в борбата срещу коронавируса ще зависи от резултатите на предклиничните и клиничните изследвания. Сега австралийските учени активно търсят финансиране.

За и против хлорофина във Франция

Междувременно във Франция се разразиха спорове относно ефективността на хлорохина при лечение на коронавирус. Само преди дни френският професор Дидие Раул се превърна в истински герой след като направи две последователни изследвания с 24, а след това с 84 пациенти. По думите му само 25% от пациентите са останали носители на вируса след 6 дни лечение с "Плакенил" 600 мг (половината от дозата, използвана в Китай), пише Le Figaro.

Професор Франсоа Брикер, бивш началник на инфекциозна клиника, поставя под съмнение методите на Раул. Според него, не е ясно дали вирусното натоварване се е понижило в резултат на лечението или по естествен начин. Той допълва, че 600 мг хлорохин дневно не е като 100 мг, които се приемат за профилактика на маларията, и припомня, че много сериозно трябва да се контролират страничните ефекти. Но привържениците на Раул са много.

Според д-р Кристиан Перон, "ние трябва да проверим ефективността на хлорохина, като проведем изследвания, да  - това може да има странични ефекти.... Намираме се в разгара на епидемията, ако този препарат помогне да се намали броя на смъртните случаи, да облекчи сериозните случаи, то би било престъпно да не го използваме. Преживяваме военно време и няма да чакаме радномизирано изследване с плацебо."

В Гърция изпитват метод за лечение на тежки случаи на коронавирус (COVID-19) - ето как и с какви лекарства

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес