Учени от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ в САЩ установиха, че само 10 до 20% от пушачите заболяват от рак на белите дробове. В същото време от това заболяване страдат и някои хора, които никога не са пушили. Ново изследване има обяснение за това, пише SciTechDaily.
От дълго време се смята, че тютюнопушенето причинява рак на белите дробове, предизвиквайки ДНК мутации в белодробните клетки. Според д-р Ян Вийг от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ това е било трудно да се докаже, тъй като нямало начин да се определи точно количеството на мутациите в нормалните клетки. За да реши този проблем, ученият разработил и публикувал през 2017 г. усъвършенстван метод за секвениране на пълните геноми на отделни клетки.
Новото изследване
Използвайки новия метод, учените изследвали мутациите в нормалните епителни клетки от белите дробове. Тези клетки били събрани от пациенти, подложени на бронхоскопия. Взети били клетки от 14 души на възраст от 11 до 86 години, които никога не са пушили, и от 19 души на възраст от 44 до 81 години, които пушат максимум 1 кутия цигари на ден.
"Тези белодробни клетки живеят много години и могат да натрупват мутации, свързани както с възрастта, така и с тютюнопушенето. От всички видове белодробни клетки те най-често стават ракови", казва д-р Саймън Спивак, съавтор на изследването.
Учените са установили, че мутациите се натрупват в клетките на белите дробове на непушачите с напредване на възрастта, а при пушачите има значително повече такива мутации.
"Нашето проучване потвърждава, че тютюнопушенето увеличава риска от рак на белия дроб поради клетъчни мутации. Но в същото време някои непушачи се разболяват от рак, а сред тези, които са заклети пушачи, този показател е от 10 до 20%" казва д-р Спивак.
Защо заклетите пушачи не заболяват от рак на белите дробове?
Учените са направили извод, че броят на клетъчните мутации в белите дробове нараства пропорционално на увеличаването на броя на изпушените кутии цигари на година. И вероятно това увеличава риска от рак на белите дробове. Но учените също така са открили, че ръстът на мутациите в клетките спира след 23 години непрекъснато пушене.
„Смятаме, че най-заклетите пушачи са избегнали рак на белия дроб поради това, че организмът е успял да потисне по-нататъшното натрупване на мутации в белодробните клетки. Това може да се дължи на факта, че тези хора имат много съвършени системи за възстановяване на уврежданията на ДНК на белодробните клетки или системи за отстранявне на токсичното въздействие на цигарения дим", казва д-р Вийг.
Според учения следващият етап от тяхното изследване ще бъде разработването на метод, чрез който ще бъде възможно да се измери способността на човек към възстановяване на клетките. По такъв начин би било възможно да се оцени нивото на риска от развитие на рак на белите дробове.
Изследването е публикувано в списание Nature Genetics.