"Проблемът с антивирусните медикаменти е, че трябва да се вземат колкото се може по-рано, за да се изпревари експоненциалната репликация на вируса (т.е. намножаването му в организма). Но дали това ще може да стане за всеки човек, нуждаещ се от тях?". Така молекулярният биолог Георги Маринов, който е част от департамента по генетика на Университета в Станфорд, поставя във Фейсбук профила си основния въпрос относно новината за новото хапче на Pfizer срещу коронавирус и медийните фанфари относно препарата.
"Ако трябва да се започне лечението в рамките на няколко дена от започването на симптомите, това означава, че човек трябва при първата поява на леко главоболие да иде да се тества, да си изчака резултатите от теста, после да иде при личния си лекар, който да му предпише съответното лекарство (не съм виждал каква точно ще е цената на това на Pfizer, но "Молнупиравир"-ът /на Mersk/ ще струва 700 долара за един курс на лечение и едва ли ще се продава свободно в аптеката /бел. ред. - същата цена за петдневен курс слага и изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла/), който той после трябва да си набави и да почне да взема. (...)
Големият въпрос тук е колко хора ще успеят да минат през нея навреме? И колко ще си игнорират симптомите преди да е твърде късно?
Това съвсем не е типична ситуация - повечето други болести се развиват бавно и има време за реакция, а тук всеки час е от значение. (...) Все още масово не се разбира, че COVID е многоетапно заболяване. В първите 7-10 дни след инфекцията вирусът се реплицира (размножава) експоненциално. След което при много от тежките случаи се получава хиперактивация на собствената имунна система (цитокиновата буря) и оттам нататък голяма част от пораженията са в резултат на нейното действие, а не толкова на самия вирус. Това е причината в тази втора фаза да се прилагат имуносупресанти (най-често стероиди), които обаче в първата фаза (когато трябва да се бори репликацията на вируса) по-често вредят. А средствата за борба с вируса - като например моноклоналните антитела - имат реален ефект само в първата фаза, но не и след това (когато вирусът вече може да не е водещ фактор в патогенезата). Затова и е толкова трагично да се вижда как на много места по света на пациентите все още им се казва: "Стойте си у вас засега, ако се влошите, ще ви предпишем моноклонални''. Въпреки че тези моноклонални имат ефект именно преди да дойде влошаването, но не и след това. Така се получава понеже дори и от много медицински лица механизмът на заболяването все още не се разбира напълно. (...)
Отсега може да се предвиди, че при по-бедните хора и тези, които не могат да си позволяват да не отидат на работа за да се тестват, изолират и пр., ще има огромен брой случаи на трагично закъснение, докато основните бенефициенти от тези медикаменти ще са хората, които и сега са в състояние да започнат курс моноклонални антитела при първата поява на симптоми и положителен тест.
Но, отново, политиците вероятно ще обявят пълна победа над вируса за втори път и ще използват тези постижения на науката като оправдание за умишленото масово убийство на огромен брой хора", анализира Маринов.
Молекулярният биолог напомня и репутацията на Pfizer от гледна точка честност и коректност специално за ваксината им срещу коронавирус - ПРИПОМНЕТЕ СИ РАЗКРИТИЯТА В BRITISH MEDICAL JOURNAL! И посочва, че и при хапчето си Pfizer спира изпитанието предварително, то е правено върху малка група хора (775 души) т.е. изразява съмнение доколко обявената ефективност от 89% всъщност ще е толкова в реални условия. "Ваксината (на Pfizer) беше обявена за пълен успех след изпитания, които бяха направени по такъв начин, че да се скрие максимално факта, че това не са стерилизиращи ваксини. И този успех беше обявен на база много малък брой заразявания в контролните и тестовите групи (което значи голяма несигурност в оценката на ефективността и си и беше критикувано още тогава), а най-възрастните групи (при които ефективността на всички ваксини е значително понижена поради общата имуносенесценция) въобще не бяха включения в тях", напомня Маринов за репутацията на Pfizer. И отново настоява - докато няма политика да се спре разпространението на вируса, COVID-19 ще е огромен проблем - ПОВЕЧЕ ЗА ТАЗИ МУ ПОЗИЦИЯ ТУК!