Набиращата популярност мода да се пуска класическа и друга музика в операционните зали се оказала безполезна и дори опасна за работата на хирурзите.
Мелодиите карали лекарите по-често да грешат и по няколко пъти да подканят асистентите да им подават един или друг инструмент, твърдят медици в статия в Journal of Advanced Nursing.
"Нашето изследване показа, че пускането на музика в операционните зали може да попречи на ефективното и бързо общуване между лекарите. При това то подчертава, че следва да отчитаме не само позитивните, но и негативните ефекти, които носи музиката за пациентите и хирурзите", казва Шарън Уелдън (Sharon Weldon) от Лондонския имперски колеж (Великобритания).
Уелдън и колегите ѝ открили, че хирурзите извършват значително повече грешки и пет пъти по-често подканят асистентите си да им подадат някой инструмент, като наблюдавали 20 различни операции в две различни болници на територията на Великобритания, в половината от които се пускала музика.
Както изяснили учените, музиката не само кара хирурзите да губят концентрация и да грешат, но и често обтяга отношенията между тях и колегите и подчинените им, като ги кара да влизат в спорове по време на операции, което потенциално може да постави живота на пациента под заплаха.
Това се проявявало в често повтаряне на искане на един или друг инструмент, препарат или друг предмет, което не се изпълнявало веднага, а след минута или дори повече. Това само засилвало напрежението в отношенията и провокирало нови спорове.
Според Уелдън подобни резултати от наблюденията говорят, че музиката невинаги помага на пациентите да се отпуснат, а на хирурзите – да се фокусират върху операцията.
Днес решението да се пусне или изключи музиката се взема изключително от хирурзите и авторите на статията съветват в този процес да се включат и пациентите, и асистентите за минимизиране на рисковете и най-благоприятно протичане на операциите.