Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекарство срещу коронавируса - надежда и разочарование от Азия

20 май 2020, 10:49 часа • 4535 прочитания

Усилията да бъде открито ефективно лекарство срещу новия коронавирус SARS-CoV-2 продължават, а нова надежда има от Китай.

Според публикация в научния журнал "Сел", ново лекарство дава окуражаващи резултати. То е разработено на база антитела, генерирани от човешкото тяло. Принципът на действие е като на серум. Антителата са изолирани от кръвта на 60 оздравели от COVID-19 пациенти. Потенциално, приемът на лекарството може дори да създаде временен имунитет срещу болестта.

Лекарството се тества в Пекинския университет. Предстои медикаментът да премине фазата с тестване на хора, като китайските учени се надяват лекарството да е готово до есента. По този начин то би помогнало при евентуална втора вълна на коронавируса.

Припомняме, че преди 2 дни в списание Nature се появи публикация за антитяло, "произведено" от преодолял ТОРС човек, което изглежда действа и срещу SARS-CoV-2. Ако действително антитялото работи, то може да се приема под формата на серум - подробности ТУК!

Междувременно се оказа, лекарството "Авиган" ("Фавипиравир", "Фавилавир"), на което се възлагат големи надежди във връзка с лечението на коронавирус, засега не е потвърдило своята ефективност по време на клиничните изпитания, пише БГНЕС.

Агенция "Киодо" съобщава, че лекарството е разработено преди 6 години от фармацевтичната компания "Fujifilm Toyama Chemical Co". След като китайски лекари обявиха, че препаратът е ефективен при лечение на коронавирусна инфекция, Япония започна да провежда клинични изследвания, за да може до края на май да одобри прилагането му при такива случаи.

До момента, обаче, няма научни доказателства на ефективността на лекарството. За да бъде одобрено за прилагане при лечение на болни от коронавирус, са необходими конкретни данни за намаляване на вируса в организма и за подобряване на състоянието при пневмония.

В момента се правят клинични изследвания с 86 пациенти с леки симптоми или без такива. На една група са започнали да дават препарата от първия ден на хоспитализацията, а на друга – от шестия ден. Според междинните данни, няма видима разлика в коефициента на намаляване на вируса.

Лекарството е разработено в Япония преди 6 години като противогрипен препарат. При опити върху животни са констатирани странични ефекти върху развитието на ембрионите, поради което той не се изписва на бременни жени. Лекарството попада в списъка на препарати, които може да се ползват за лечение след специално правителствено разпореждане, в случай че другите лекарства не действат. Междувременно китайски лекари заявиха, че е ефективен при лечението на пневмония, предизвикана от новия вид коронавирус.

Япония започна да провежда изпитания на препарата през март, като наличните в страната запаси от "Авиган" са достатъчни за лечението на 2 милиона души.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 20 май"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес