Учени от швейцарския Институт по инфекциозни болести и Института по вирусология и имунология към университета на Берн, съвместно с колеги от Германия и Коста Рика, са установили в лабораторни условия кои домашни и диви животни са най-податливи на коронавируса SARS-CoV-2. Това съобщава сайтът на учебното заведение.
По време на пандемията се появиха многобройни съобщения за инфекции при домашни любимци и обитатели на зоопаркове и ферми. Досега обаче оставаше неизвестно на кои животни човек може да предаде коронавируса и кои не са податливи на него. Поради невъзможността да направят директни тестове върху животни, учените са изследвали в лабораторни условия клетки от дихателните пътища на различни домашни и диви животни, съхранявани в университета на Берн. Биолозите са анализирали клетъчни култури на 12 вида бозайници - маймуни резус, котки, кучета, порове, прасета, зайци, кози, говеда, лами, камили и два вида прилепи. Учените са заразили клетките с вируса и са наблюдавали кинетиката на неговата репликация в блюда на Петри, предава 24 часа.
Оказало се, че SARS-CoV-2 заразява ефективно само маймуни и представители на семейството на котките. При по-нататъшно пълно секвениране на генома обаче не е установено, че тези животни могат да развият същинска коронавирусна инфекция. Въпреки това учените призовават да се наблюдава състоянието на въпросните две групи животни като най-уязвими за коронавируса.