Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои пациенти може да се разболеят от COVID-19 дори след пълна ваксинация?

14 юли 2021, 22:15 часа • 9859 прочитания

Хора в напреднала възраст с множество хронични заболявания и имуносупресия е по-вероятно да се заразят с коронавирус и да развият тежка форма на COVID-19 дори след завършена ваксинация, сочи израелско проучване.

"Като цяло можем да заключим, че това не са здрави хора," казва за "Джерузалем пост" ръководителят на изследването проф. Тал Брош, който е директор на инфекциозното отделение в Университетската болница "Самсон Асута" в Ашдод. "Почти всички имат съпътстващи заболявания: сърдечни, белодробни, бъбречни заболявания, деменция, рак или други често срещани болести." Малка част от ваксинираните срещу COVID-19 се заразяват, а малък процент от тях влизат в болница. Това е т.нар. "пробивна" инфекция.

Проф. Брош и екипът му проучват случаите на 152 имунизирани пациенти от седемнадесет болници, които са развили инфекция след повече от седем дни след втората доза и е трябвало да бъдат хоспитализирани преди края на април. Групата не е голяма, тъй като това се случва рядко. Ефективността на използваната в Израел ваксина срещу стандартния вариант на вируса е 97-98 процента и показва почти същата ефективност срещу Делта варианта. До момента, въпреки резкия скок на новозаразените в страната, броят на тежките случаи се увеличава бавно. Резултатите показват, че 71 процента от пациентите от изследваната група са имали хипертония, 48 процента - диабет, 27 процента - застойна сърдечна недостатъчност, 24 процента - хронични бъбречни заболявания, 24 процента - хронични белодробни заболявания, 19 процента - деменция, и 24 процента - рак. Само 6 процента не са имали придружаващо заболяване, но пък 40 на сто са били с компрометирана имунна система.

"Ако имунната система не работи добре, рискът да не си изработиш защита чрез ваксината е по-голям", казва Брош. Пациентите са постъпили в болница средно 40 дни след втората доза ваксина, като средната им възраст е била 71 години. Проучването е извършено, когато Алфа вариантът е бил активен в Израел, но изводите от него най-вероятно са валидни и в настоящата ситуация на доминиране на Делта варианта, обяснява проф. Брош. По думите му Делта вариантът изглежда преодолява ваксината по-често от предшественика си, но все още не е ясно дали причинява по-тежко заболяване. Важното послание към обществото е, че по-възрастните хора със съпътстващи заболявания или имуносупресия не трябва да приемат, че са добре защитени от ваксините и трябва да се грижат за себе си, когато нивото на разпространение на вируса е високо, изтъква лекарят, цитиран от 24 часа.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес