Реалната опасност от варианта Омикрон засега не е лесно да се оцени, тъй като няма достатъчно достоверни данни. Много държави вече са обезпокоени от това как Омикрон ще се отрази на икономиката. Положителният вариант е Омикрон да измести Делта варианта и заболяването да протича леко. Засега ситуацията изглежда именно така и може би няма да се наложат допълнителни икономически ограничения, пише Коммерсант.
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
"Засега е рано да се говори, че средствата, с които разполагаме не действат срещу Омикрон. Вероятно щом тестовете го засичат, значи и ваксините работят. Предполага се, че той е по-заразен, но по-малко фатален и протича като хрема. Иска ни се да вярваме, че е така", коментира директорът на Института по икономика и здравеопазване в Русия Лариса Попович.
Вторият вариант е негативният. Той предполага, че вирусът ще се разпространи по-бързо, а тежестта на болестта ще остане висока. При това Омикрон би могъл да "заобикаля" съществуващите ваксини. Почти половината от заразените с щама британци са с две дози ваксина. Затова ситуацията са следи изкъсо. Бизнесът няма да преживее нов локдаун, смята Алексей Петрополски, ръководител на бюрото за защита на правата на предприемачите в московския офис "Опори на Русия". По думите му при нов локдаун бизнесът няма да има сили да издържи месец-два и ще се наложи да бъдат затворени предприятията, които по някакъв начин са оцелели до момента. Тук вече субсидиите и подкрепата на държавата няма да могат да променят много.
Имунологът Владимир Болибок коментира, че ситуацията с Омикрон няма да се проясни така бързо, както би ни се искало. Данните за ефективността на ваксините за този вариант на коронавируса ще са ясни след около месец, а изводи за леталността ще може да се правят след два месеца. Едва ли ще може да се спре разпространението на новия вариант, затова заболеваемостта може отново да нарасне, смята Болибок.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
"Има случаи на предаване от един пациент на друг дори при карантина. Подозирам, че наблюдението няма да спре разпространението. Ако Омикрон започне да циркулира у нас, то буквално след 2-3 седмици ще видим ръст и в края на месеца или началото на следващия ще има нова вълна, предизвикана от Омикрон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Каква е ситуацията в света
В света цари безпокойство. Някои страни, въпреки призивите на Световната здравна организация ограничават полетите от страните в Южна Африка. Пътниците от потенциално опасни точки на Земята преминават задължително тестване на летището.
По думите на представители на сферата на туризма ситуацията, засега не плаши пътешествениците. Вероятно те вярват в третия базов сценарий "лъжлива тревога". В него Омикрон е просто още една буква от гръцката азбука, като Ламбда и Мю.
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия