Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ходенето до WC може да спаси човечеството от глад

10 май 2022, 12:30 часа • 7313 прочитания

Изследователи от цял свят обмислят използването на човешката урина като полезен тор. Според тях подобен ресурс може да замени 13% от химикалите в селското стопанство, да намали парниковите емисии и да увеличи добивите на културите, пише TechXplore.

Френският инженер Фабиен Ескулие отбелязва, че този метод може да изглежда твърде древен в съвременните условия: синтетичните торове могат да изхранват нарастващото население на Земята. Но те също така замърсяват водоемите, водят до изобилие от водорасли и измирането на рибата. Във въздуха те създават опасна комбинация с отработените газове, а също така допринасят за парниковия ефект и изменението на климата.

Затова учените търсят начини да намалят дела на химикалите в селското стопанство. Растенията се нуждаят от азот, фосфор и калий, за да осигурят богат добив. Същите тези хранителни вещества се консумират от човек, а след това част от тях се извеждат обратно в околната среда с урината.

За да се създаде система за събиране и преработка на този естествен отход в промишлен мащаб, експертите предлагат да се инсталират специални безводни тоалетни с отделни контейнери за отвеждане на урината.

Експериментални проекти вече съществуват, като първият е стартирал в Швеция преди около 30 години. През това време еко тоалетни се появили и в Швейцария, Германия, САЩ, Франция, Индия, Мексико, Етиопия и Южна Африка.

„Ще отнеме много време, за да се въведат екологични иновации, особено такива радикални, като отделяне на урината. Първите тоалетни с отклоняване на урината бяха счетени за грозни и непрактични и предизвикаха опасения относно неприятните миризми“, казва Туве Ларсен от Швейцарския институт за водни изследвания Eawag.

Сега учените разчитат на нова разработка от швейцарска компания: дизайнът насочва урината в отделен контейнер. След това тя трябва да се преработи, макар че според СЗО не пренася болести и може да се съхранява известно време. Също така урината може да се пастьоризира и след това да се изсушава, за да се намали обемът и да се доставя до нивите вече под формата на тор.

След установяването на системата и техническите нюанси, преодоляването на гнусливостта на обществото също може да се превърне в проблем. Дори хората да се отнасят спокойно към новите тоалетни, биха ли желали да ядат продукти, отгледани от урина?

Едно от изследванията показало, че в различните страни отношението към това е различно: например в Китай, Франция и Уганда идеята била приета, но не и в Португалия и Йордания.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Следи от тор: Как телескопът „Джеймс Уеб“ ще открива извънземни фермери

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес